TWGHs Lo Kon Ting Memorial College


Graphical Version | ¤¤¤åª©
Home | About | Administration | Organizations | Academics | Elearning | Achievements | netService

Achievements

2016-2017 Awards:
Quick Link¡R PE Arts Academic Speech IT Others

PE Back

MonthStudent¡şTeamContestAwardOrganizer
11SIN K F(5A), SO T Y(6A), MOK K C(6D), CHU W H(6E)TWGHs Joint Secondary School Athletic Meet Grade A 4X100M Relay 2nd Runner-up
11AU K W(3C), HUEN N C(4C), TUNG Q(4C), FAN O C(4D)Mid-Autumn Festival Cup 3 on 3 Basketball Competition 2017 Girls youth 3rd Runner-up
11LAU C L(3B)Inter-School Swimming ChampionshipsB Grade Overall 3rd runner up, 100M and 200M Breast Stoke 1st runner up, Free Style Relay 2nd runner up
11LAU C(3C)Inter-School Swimming ChampionshipsB Grade Overall 3rd runner up, 100M Breast Stoke 2nd runner up, Free Style Relay 2nd runner up
11CHEUNG Y H(3D)Inter-School Swimming ChampionshipsB Grade Overall 3rd runner up, 50M Back Stoke 2nd runner up, Free Style Relay 2nd runner up
11YEUNG W K(3A)Inter-School Swimming ChampionshipsB Grade Overall 3rd runner up, Free Style Relay 2nd runner up
11NG H T(2B)Inter-School Swimming ChampionshipsC Grade Overall 7th runner up, 100M and 200M Free Style Champion
11YIM W S(1A)Inter-School Swimming ChampionshipsC Grade Overall 7th runner up, 50M Butterfly 2nd runner up
10YIM W S(1A)The 35th Yuen Long Swimming Competition Boys youth H1 200M Butterfly Champion
10YIM W S(1A)The 35th Yuen Long Swimming Competition Boys youth H1 4X50M Medley Relay 1st runner up
10YIM W S(1A)The 35th Yuen Long Swimming Competition Boys youth H1 50M Butterfly 2nd runner up
6CHEUNG K H(1A), WONG W H(1D), CHAN H N(2A), CHAN Y M(2A), LI J W(2A), SIU K L(2A), TING H W(2A), CHAN C W(2B), LO L W(2B), LUI Y M(2B), TANG C B(2B), CHU C T(2D), HUNG W Y(2D), LAI W Y(2D), LEUNG K(2D), NG K L(2D), POON C F(2D), TENG Z Y(2D), YEUNG W K(2D), CHUNG C K(3A), LAM H S(3A), LAM W H(3A), CHEUNG T C(3B), LAW W W(3B), LEUNG Y S(3B), TSUI B(3B), LEUNG Y O(3C), TANG P H(3D), WONG Y F(3D), LUM W Y(4A), SIN K F(4A), WONG K C(4A), CHAN S K(4C), LEE N S(4C), LO Y C(4C), TANG H F(4C), NG T L(4D), WONG T Y(4D), CHUNG S C(5C), LAM T M(5E), LAM Y T(5E), TANG C K(5E), KWOK H S(6A), TAI S H(6A), LEUNG M C(6B), CHEUNG Y K(6D), SO W T(6D), SUEN M Y(6E)Inter-school (Yuen Long) Boys Volleyball CompetitionInter-school (Yuen Long) Boys Volleyball Yearly Overall Champion
6CHUNG S C(5C)Grantham Outstanding Student Athlete AwardsOutstanding Athlete Award (Volleyball)
6YIP H T(5D)Central and Western District Volleyball Competition 2017Women Open Group Champion
5CHEUNG K H(1A), WONG W H(1D), CHAN H N(2A), CHAN Y M(2A), LI J W(2A), SIU K L(2A), TING H W(2A), CHAN C W(2B), LO L W(2B), LUI Y M(2B), TANG C B(2B), CHU C T(2D), HUNG W Y(2D), LAI W Y(2D), LEUNG K(2D), POON C F(2D), TENG Z Y(2D)2016-2017 Inter-school (Yuen Long) Volleyball Competition (Boys C Grade) Boys Grade C Champion
5WONG T Y(3A)DAB 25th Anniversary Hong Kong Rope Skipping CompetitionChampion, 75 sec Group Freestyle, Students Group
5WONG T Y(3A)DAB 25th Anniversary Hong Kong Rope Skipping Competition3rd Runner-up, 45 sec Individual Freestyle, Studemts Group
5CHUNG S C(5C)Schools Interport Volleyball Competition(Hong Kong, Macau, Guangdong & Fujian)Represent HK to gain Boys Champion
5WONG T Y(3A)ZIBERTY Rope Skipping Challenge 2017Champion, 2 Minutes Single Rope Endurance, Team B Male (Year 98-02)
5WONG T Y(3A)ZIBERTY Rope Skipping Challenge 2017First runner-up, Individual Overall, Team B Male (Year 98-02)
5WONG T Y(3A)ZIBERTY Rope Skipping Challenge 2017First runner-up, Single Rope Freestyle, Team B Male (Year 98-02)
5WONG T Y(3A)ZIBERTY Rope Skipping Challenge 2017First runner-up, Single Rope Speed 30 Seconds, Team B Male (Year 98-02)
5NG K L(2D), YEUNG W K(2D), CHUNG C K(3A), LAM H S(3A), LAM W H(3A), LAW W W(3B), LEUNG Y S(3B), TSUI B(3B), LEUNG Y O(3C), TANG P H(3D), WONG Y F(3D), SIN K F(4A), CHAN S K(4C), LEE N S(4C), LO Y C(4C), NG T L(4D), WONG T Y(4D)2016-2017 Inter-school (Yuen Long) Volleyball Competition Boys Grade B Champion
4WANG W Y(2B), WONG L H(2D), HUEN N C(3A), WONG C W(3A), CHAN K Y(3D), CHAU T Y(3D), KWOK Y T(3D), CHO L S(4C), CHUNG W L(4C), TSE S W(4D)Yuen Long Secondary Schools Area Committee Inter-school Volleyball Competition 2016-2017 Girls Grade B 5th Place
4WONG T Y(3A)Hong Kong Master Rope Skipping Open Tournament 2017Champion, Single Rope 2 Minutes Endurance, Male Open Age 15
4WONG T Y(3A)Hong Kong Master Rope Skipping Open Tournament 2017Champion, Single Rope Speed 30 Seconds, Male Open Age 15
4WONG T Y(3A)Hong Kong Master Rope Skipping Open Tournament 2017Overall Champion, Male Open Age 15
4WONG T Y(3A)Hong Kong Master Rope Skipping Open Tournament 2017Fourth Place, Single Rope Freestyle, Male Open Age 15
4TANG S Y(2A), AU K W(2B), LY W L(2C), FAN O C(3A)Mid-Autumn Festival Cup 3 on 3 Basketball Competition 2016 Girls Youth 2nd Runner-up
3YIP H T(5D)11th Asian Girls' U18 Volleyball Championship 6th Place in Asia
3CHAN W K(1A), TSANG T L(1A), WONG S Y(1A), YEUNG Y M(1A), TANG T K(1D), LAU S L(2D), LEUNG C L(2D), WONG Y Y(2D)Yuen Long District Inter-school Badminton Competition Girls Grade C 3rd Runner-up
3LAI P Y(1D)2016 Qian Yan Cup National Dance Open Girls (ChaCha) Champion
3LAI P Y(1D)2016 Qian Yan Cup National Dance Open Girls (Jive) 1st runner up
3LAI P Y(1D)2016 Qian Yan Cup National Dance Open Girls (Latin Dance) 1st runner up
3LAI P Y(1D)2016 Qian Yan Cup National Dance OpenGirls (Elite) (Latin Dance) Second runner up
2WONG T Y(3A)Hong Kong Jump Rope Championship 20171st Ruuner-up, Four Person Single Rope Synchronized Freestyle, U14 Mixed Group
2WONG T Y(3A)Hong Kong Jump Rope Championship 2017Champion, 1x30 sec Single Rope Speed, Age 14 Male Group
2WONG T Y(3A)Hong Kong Jump Rope Championship 2017Champion, Pair Single Rope Synchronized Freestyle, U14 Male Group
2WONG T Y(3A)Hong Kong Jump Rope Championship 20171st Runner-up, 4x30 sec Single Rope Speed Relay, U14 Mixed Group
1FUNG P Y(4B), WONG L M(4C), WONG T C(4D), CHAN N(5B), YIP H T(5D), CHENG S Y(6A), CHO Y C(6C), YIM W Y(6E)Yuen Long District Inter-school Volleyball Competition Girls Grade A The 5th Place
1LEE P Y(5E), WONG T C(6E)Hong Kong Inter-school Jing Ying Badminton Competition Girls 3rd Runner-upThe Hong Kong Schools Sports Federation
1TAI S H(6A), CHEUNG Y K(6D)2016-2017 All Hong Kong Jing Ying Volleyball TournamentAll-Star Team PlayerThe Hong Kong Schools Sports Federation
1NG K L(2D), LUM W Y(4A), WONG K C(4A), LO Y C(4C), TANG H F(4C), CHUNG S C(5C), LAM T M(5E), LAM Y T(5E), TANG C K(5E), KWOK H S(6A), TAI S H(6A), LEUNG M C(6B), CHEUNG Y K(6D), SO W T(6D), SUEN M Y(6E)2016-2017 All Hong Kong Jing Ying Volleyball Tournament Boys 2nd Runner-upThe Hong Kong Schools Sports Federation
12LUM W Y(4A), WONG K C(4A), TANG H F(4C), CHUNG S C(5C), LAM T M(5E), LAM Y T(5E), TANG C K(5E), KWOK H S(6A), TAI S H(6A), LEUNG M C(6B), CHEUNG Y K(6D), SO W T(6D), SUEN M Y(6E)Inter-school (Yuen Long) Volleyball Competition Boys Grade A ChampionThe Hong Kong Schools Sports Fedeartion
12LEE P Y(5E)Yuen Long District Age Group Badminton Competition 2016Champion, Age 16-18, Female Single
12LEE P Y(5E)Yuen Long District Age Group Badminton Competition 20161st Runner-up, U18 Female Double
12LEE P Y(5E)Tai Po District Age Group Badminton Competition 2016Champion, Age 16-18, Female Single
12LAU K K(1C)Hong Kong Junior Judo Championships 20161st Runner-up, Group E Girls +46kg
11NG H T(1C)Islands District Age Group Swimming Competition 2016 Boys Youth Group H 1st Runner-up in 100m Butterfly
11NG H T(1C)Islands District Age Group Swimming Competition 2016 Boys Youth Group H 2nd Runner-up in 200m Freestyle
11NG H T(1C)34th Yuen Long District Swimming Gala Boys Youth H Group: 2nd Runner-up in 4x50m Freestyle Relay
11NG H T(1C)34th Yuen Long District Swimming Gala Boys Youth H Group: 3rd Runner-up in 200m Freestyle
11NG H T(1C)34th Yuen Long District Swimming GalaBoys Youth H Group: 2nd Runner-up in 100m Freestyle
11YAU M S(5A)10th International Taekwondo H.K. Association Teenage Invitational Competition 2016Poomsae Champion
10MAK H Y(3B), CHU P S(4D), LEE P Y(5E), TANG H M(6C), WONG T C(6C), YIM W Y(6E)Yuen Long District Inter-school Badminton CompetitionGirl Grade A Champion
10POON T K(4D)Interschool Swimming Competition Grade B 100M Back Stoke Champion and break the record, 50M Back Stoke 1st runner up
10NG H T(1C)Interschool Swimming Competition Grade C 100M Free Style 1st runner up, 200MFree Style Champion
10LAU C L(2C)Interschool Swimming Competition Grade C 100M Breast Stoke 1st Runner-up, 200M Breast Stoke 1st Runner-up
10LAU K K(1C)The 48th Hong Kong Judo Invitation Championships2nd runner-up, +45 - 70kg, Girls Group B, Age 10-12
9KWOK T W(6D)The life Underwriters Association of Hong Kong 10K Charity RunThe 4th Place, 3KM Individual-Male16-29The life Underwriters Association of Hong Kong (LUA)& the LUA Foundation (LUAF)
9CHUNG K H(6C)The life Underwriters Association of Hong Kong 10K Charity RunThe 7th Place, 3KM Individual-Male 16-29The life Underwriters Association of Hong Kong (LUA)& the LUA Foundation (LUAF)
9AU K W(2B), FAN O C(3A)Mid-Autumn Festival Cup 3 on 3 Basketball Competition 2016 Girls Youth 2nd Runner-up
7NG K L(1B), LEUNG H Y(3A), SIN K F(3A), WONG K C(3B), LO Y C(3C), TANG H F(3C), LUM W Y(3D), LAM T M(4E), LAM Y T(4E), TANG C K(4E), KWOK H S(5A), TAI S H(5A), CHUNG S C(5B), CHEUNG Y K(5D), SO W T(5D), SUEN M Y(5E)ASICS Cup Volleyball Competition in Taiwan Boys Upper Form Top 4
7LUM W Y(3D), KWOK H S(5A), CHEUNG Y K(5D)"Volleyball For Two" Competition 2016 Boys Champion
6WONG T Y(2C)Master All-Around Rope Skipping Championships 2016Champion, 2m Speed Endurance Skipping (Boys U14)
6WONG T Y(2C)Master All-Around Rope Skipping Championships 2016Champion, 30s Speed Skipping (Boys U14)
6WONG T Y(2C)Master All-Around Rope Skipping Championships 2016Individual Overall Champion (Boys U14)
6WONG T Y(2C)Master All-Around Rope Skipping Championships 20162nd Runner-up, 45s Individual Pattern (Boys U14)
5CHAN K Y(1B), LY W L(1B), TANG S Y(1B), AU K W(1D), JIRAPACH(2B), CHU C T(2C), CHOW S L(2D), HUEN N C(2D), TUNG Q(2D)Interschool Basketball Competition Grade C 2nd Runner-up
5NG K L(1B), TANG C B(1B), LUI Y M(1D), YEUNG W K(1D), CHAN K H(2A), LEUNG Y O(2A), LAW W W(2B), TANG P H(2B), LEE S W(2C), LEUNG Y S(2C), LAM W H(2D), LEUNG Y S(2D), TSUI B(2D), WONG Y F(2D)2015-2016 Inter-school (Yuen Long) Volleyball Competition Boys Grade C Champion
4POON C F(1C)3rd Anniversary Dancing Competition--3 items Champion
4POON C F(1C)3rd Anniversary Dancing Competition--5 items Champion
3TAI S H(5A), CHEUNG Y K(5D)INTERNATIONAL DATUK BANDAR MBSA CUP VOLLEYBALL CHAMPIONSHIP Boys 5th Place
3WONG T Y(2C)Hong Kong Elite Rope Skipping Competition cum Hong Kong Delegation SelectionChampion, Individual Boys U14, 30sec Single Rope Speed
3WONG T Y(2C)Hong Kong Elite Rope Skipping Competition cum Hong Kong Delegation Selection1st Runner-up, Individual Boys U14, 3mins Single Rope Speed
3WONG T Y(2C)Hong Kong Elite Rope Skipping Competition cum Hong Kong Delegation Selection2nd Runner-up, Individual Overall Boys U14
3WONG T Y(2C)Hong Kong Rope Skipping Championships 2016 cum Hong Kong Delegation Election for World Jump Rope Championship 2016Champion, Boys U14, 1 x 30sec Single Rope Speed
3WONG T Y(2C)Hong Kong Rope Skipping Championships 2016 cum Hong Kong Delegation Election for World Jump Rope Championship 2016Champion, Boys U14, Pairs Synchronized
3WONG T Y(2C)Hong Kong Rope Skipping Championships 2016 cum Hong Kong Delegation Election for World Jump Rope Championship 2016Champion, U14 Open, 3 x 40sec Double Dutch Speed Relay
3WONG T Y(2C)Hong Kong Rope Skipping Championships 2016 cum Hong Kong Delegation Election for World Jump Rope Championship 20161st Runner up, Boys U14, 1 x 180sec Single Rope Speed
3WONG T Y(2C)Hong Kong Rope Skipping Championships 2016 cum Hong Kong Delegation Election for World Jump Rope Championship 20162nd Runner-up, Boys U14, Individual Freestyle
3WONG T Y(2C)Hong Kong Rope Skipping Championships 2016 cum Hong Kong Delegation Election for World Jump Rope Championship 20162nd Runner-up, U14 Open, 2 x 60sec Double Dutch Speed Relay
2LEE K T(2B), LEE H F(2C), CHEUNG K Y(3A), LEUNG H Y(3A), SIN K F(3A), NG T L(3B), WONG K C(3B), CHAN S K(3C), CHENG K W(3C), LEE N S(3C), LO Y C(3C), TANG H F(3C), LAM T M(4E), LAM Y T(4E), LI Y F(4E), TANG C K(4E)Yuen Long District Inter-school Volleyball Competition Boys Grade B 4th Runner-up
2TO L O(2A), IP K W(2D), FUNG P Y(3B), LAU S Y(3B), NG W L(3B), WONG T C(3B), CHO L S(3C), CHUNG W L(3C), TSE S W(3C), WONG L M(3D), CHAN K M(4B), TO S Y(4B)Yuen Long District Inter-school Volleyball Competition Girls Grade B 4th Runner-up
2CHUNG K H(5C), KWOK T W(5D)Air Ranger 10th Anniversary 10km Challenge Cup Boys Boys 1st Runner-up
2CHUNG K H(5C), KWOK T W(5D)Hong Kong St John Ambulance Cadet Corps National challenge 2015(4x100) Champion Boys
1YIP H T(4D)Interschool Athletics ChampionshipsGirls A Grade-Discus Throw(1st runner up)
1YIP H T(4D)TWGHs Joint Secondary School Athletic MeetGirls B Grade-Discus(1st runner up)
1LUM W Y(3D), KWOK H S(5A), TAI S H(5A), CHUNG S C(5B), WU P(5B), CHEUNG Y K(5D), SO W T(5D), LAW K H(6A), LEE S F(6A), CHENG S Y(6D), TUNG H F(6D), CHENG K M(6E), LEUNG M C(6E), TANG M Y(6F)2015-2016 ALL Hong Kong Schools Jing Ying Volleyball Tournament Boys 2nd Runner-up in all HK
1KWOK H S(5A), LEUNG M C(6E)2015-2016 ALL Hong Kong Schools Jing Ying Volleyball TournamentAll Stars Team Member
1POON C F(1C)Sport Dance Competition Junior Champion
12YAU T H(4E)Interschool Athletics ChampionshipsBoys B Grade-Javelin Throw(1st runner up)
12FU H Y(3C), NG S Y(4C), HO S Y(6A)Inter-school Table-Tennis Competition Grade A Girls 2nd Runner-up
12MOK K C(4D)TWGHs Joint Secondary School Athletic MeetBoys B Grade-200m(1st runner up)
12KWOK C M(3B), WONG T C(5C), TSANG Y T(6E), WONG S K(6E)TWGHs Joint Secondary School Athletic MeetGirls A Grade-4X400M(1st runner up)
12YEUNG Y M(1A), FAN O C(2C), LAI H W(2C), CHOW S L(2D), TUNG Q(2D), WONG C W(2D)TWGHs Joint Secondary School Athletic MeetGirls C Grade-4x400M(2nd runner up)
11LUM W Y(3D), KWOK H S(5A), TAI S H(5A), CHUNG S C(5B), WU P(5B), CHEUNG Y K(5D), SO W T(5D), SUEN M Y(5E), LAW K H(6A), LEE S F(6A), CHENG S Y(6D), TUNG H F(6D), CHENG K M(6E), LEUNG M C(6E), TANG M Y(6F)Inter-school (Yuen Long) Volleyball Competition Boys Grade A Champion
11YIP H T(4D), CHENG S Y(5A), CHO Y C(5C), YIM W Y(5E), LIU C L(6A), WONG C Y(6B), TSANG L Y(6E), TSANG Y T(6E), WONG H M(6E), WONG S K(6E)Yuen Long District Inter-school Volleyball Competition 2015-2016 Girls Grade A Champion
11TAI W K(2C)Annual Overall Championship Prize Presentation 2014-2015Third, Juvenile & Youth Solo Cha Cha Cha
11TAI W K(2C)All Hong Kong Ballroom Dancing Competition2nd Runner-up, Solo Cha Cha Cha-Under 16
11TAI W K(2C)All Hong Kong Ballroom Dancing Competition1st Runner-up, Solo Jive-under 16
11TAI W K(2C)All Hong Kong Ballroom Dancing CompetitionMerit, Youth Cha Cha Cha/Rumba/Jive
11TAI W K(2C)All Hong Kong Ballroom Dancing CompetitionMerit, Youth Cha Cha Cha/Rumba/Samba
11KWOK H S(5A), CHEUNG Y K(5D)The 1st National Youth Games (Final)- Volleyball Event 7th in Boys Group
10WAN Y L(6B)Inter-School Swimming Championships Girls A Grade 200M Breast Stoke Champion, 200M Free Style 1st Runner-up, Overall Merit Award
10POON T K(3D)Inter-School Swimming Championships Boy B Grade 50M Back Stroke 1st Runner-up, 100M Back Stroke 2nd Runner-up
10FAN O C(2C)Inter-School Swimming Championships Girls C Grade 200M Free Style 1st Runner-up, 100M Free Style 6th runner-up, 4x50M Medley Relay 2nd Runner-up
10NG H Y(6C)Inter-School Swimming Championships Girls A Grade 200M Breast Stoke 2nd Runner-up, 50M Butterfly 3rd Runner-up, Overall Merit Award
10YEUNG Y M(1A)Inter-School Swimming Championships Girls C Grade 50M Breast Stroke 2nd Runner-up, 50M Back Stroke, 4x50M Medley Relay 2nd Runner-up, Overall 4th Runner-up
10LAU C(1D)Inter-School Swimming ChampionshipsBoys B Grade 50M Breast Stoke 2nd Runner-up, 100M Breast Stroke 4th Runner-up, 4x50M Free Style Relay 4th Runner-up
10NG C W(2C)Inter-School Swimming ChampionshipsGirls C Grade 50M Back Stroke 3rd Runner-up,50MButterfly Stroke 4th Runner-up, 4x50M Medley Relay 2nd Runner-up
10HUEN N C(2D), CHONG W Y(3A), CHOW S L(3D)(Zhong-Xing)Chinese Mid-Autumn Festival 3 on 3 Basketball Competition Girls Youth 2nd Runner-up
10WAN Y L(6B)The 33th Yuen Long District Swimming Competition Girls Youth 100M Butterfly 2nd Runner-up
10LEE P Y(4E), CHO Y C(5C), TANG H M(5C), WONG T C(5C), YIM W Y(5E), LEUNG P M(6C), WONG S K(6E)Yuen Long District Inter-school Badminton Competition Girls Champion
9LUM W Y(3D), KWOK H S(5A), TAI S H(5A), CHUNG S C(5B), WU P(5B), CHEUNG Y K(5D), SUEN M Y(5E), LAW K H(6A), LEE S F(6A), CHENG S Y(6D), TUNG H F(6D), CHENG K M(6E)Yuen Long District Volleyball League Cup 2015 Boys 2nd Runner-up in Youth Group
6WONG L M(2A), FUNG P Y(2D), CHAN N(3A), YIP H T(3B), TO S Y(3C), CHENG S Y(4A), CHO Y C(4C), YIM W Y(4E)Yuen Long District Inter-school Volleyball Competition Girls Grade B Champion
6CHAU T Y(1A), KWOK Y T(1B), WONG C W(1B), NG C Y(1C), WONG L H(1C), CHAN K Y(1D), IP K W(1D), WANG W Y(1D), CHO L S(2B), CHUNG W L(2B), TSE S W(2B), NG W L(2C), LAU S Y(2D), TO L O(2D)Yuen Long District Inter-school Volleyball Competition 2014-2015 Girls Grade C Distinction
6LUM W Y(3C), KWOK H S(4A), TAI S H(4A), CHUNG S C(4B), WU P(4B), CHEUNG Y K(4D), SO W T(4D), LAW K H(5A), LEE S F(5A), CHENG S Y(5D), TUNG H F(5D), CHENG K M(5E), LEUNG M C(5E)Sports for Hope The CUHK Volleyball Max Invitation Tournament Boys 1st Runner-up
6LEE K T(1B), NG K L(1C), WONG T Y(2A), AU Y T(2B), LAI K T(2B), LEE N S(2B), LO Y C(2B), TANG H F(2B), LEE H F(2C), LEUNG H Y(2C), WONG S H(2C), CHEUNG K Y(2D), NG T L(2D), SIN K F(2D), WONG K C(2D), LAM T M(3A), MOK K C(3A), LAM Y T(3B), LI Y F(3B), TANG C K(3B), CHING C M(3C), LUM W Y(3C), YEUNG C Y(3C), KWOK H S(4A), TAI S H(4A), CHUNG S C(4B), WU P(4B), CHEUNG Y K(4D), LAI M M(4D), SO W T(4D), LAW K H(5A), LEE S F(5A), CHENG S Y(5D), TUNG H F(5D), CHENG K M(5E), LEUNG M C(5E), KO T H(6A), CHAN K H(6C), CHAN K S(6C), TSANG H Y(6C), TANG M Y(6E)Inter-school Volleyball Competition Overall Champion in Boys Volleyball
5NG K L(1C), WONG T Y(2A), AU Y T(2B), LEE N S(2B), LO Y C(2B), LEE H F(2C), LEUNG H Y(2C), CHEUNG K Y(2D), NG T L(2D), SIN K F(2D)Inter-school (Yuen Long) Volleyball Competition Boys Grade C Champion
5LEE P Y(3B)All China Badminton Championship 2015 (Dongguan) Champion, Group A, Girls Individual
5LEE P Y(3B)All China Badminton Championship 2015 (Dongguan)1st Runner-up, Group A, Girls Double
5KWOK H S(4A)Schools Interport Volleyball Competition Represent HK to gain 1st Runner-up in Boys Group
5TSANG Y T(5E)Schools Interport Volleyball Competition Represent HK to gain 1st Runner-up in Girls Group
5LEE K T(1B), LAI K T(2B), TANG H F(2B), WONG K C(2D), LAM T M(3A), MOK K C(3A), LAM Y T(3B), LI Y F(3B), TANG C K(3B), CHING C M(3C), YEUNG C Y(3C), CHUNG S C(4B), CHEUNG Y K(4D), LAI M M(4D), SO W T(4D), LEUNG M C(5E)Inter-school Volleyball Competition Boys Grade B 2nd Runner-up
5KWOK H S(4A), CHEUNG Y K(4D), LEUNG M C(5E)2015 1st China Youth Game Volleyball CompetitionRepresent HK to gain 6th position in Preliminary Round
5LAW F Y(5C)16th Joint School Taekwondo Competition Secondary School Girls Double Pattern 1st Rrunner-up
5LEE C L(4B)16th Joint School Taekwondo Competition Secondary School Girls Single Pattern 1st Runner-up
5LAW F Y(5C), LI K Y(5D)16th Joint School Taekwondo CompetitionSecondary School Girls Sparring 2nd Runner-up
5CHAN Y L(4B)The 17th TCAA Youth Athletics Competition Boys 800M Run 1st Runner-up
4WONG L M(2A), FUNG P Y(2D), CHAN N(3A), YIP H T(3B), TO S Y(3C), CHENG S Y(4A), CHO Y C(4C), WONG C Y(5B), TSANG L Y(5E), TSANG Y T(5E), WONG S K(5E)Tung Wah Group of Hospitals Yau Tze Tin Memorial College Volleyball Invitational Competition2nd Runner-up
3HUI C C(1A), TAM M C(1A), WONG C W(1B), MAN K K(1C), PAN. J(1C), WONG L H(1C), CHAN K Y(1D), IP K W(1D), WANG W Y(1D), CHU P S(2B), YANG J(2B)Yuen Long Inter-school Badminton competition Girls 2nd Runner-up
3CHUNG C K(1B), CHEUNG T L(1C), TSENG T H(1C), LEUNG S M(2A), LI N H(2C), FAN H T(2D)Yuen Long District Inter-school Badminton Competition Boys Distinction
3TSANG K L(6A)Outstanding Athletes AwardOustanding Athletes Award - Athletics
3LAW C T(6E)Outstanding Athletes AwardOustanding Athletes Award - Badminton
3LAW K S(6A), WOO S T(6C), WONG K H(6E)Outstanding Athletes AwardOustanding Athletes Award - Basketball
3CHAN K H(6C), TSANG H Y(6C)Outstanding Athletes AwardOustanding Athletes Award - Cross Country
3LAM K H(6B), TSANG H Y(6C)Outstanding Athletes AwardOustanding Athletes Award - Swimming
3LEE Y C(6A)Outstanding Athletes AwardOustanding Athletes Award - Table Tennis
3KO T H(6A), WONG W Y(6C), TANG M Y(6E)Outstanding Athletes AwardOustanding Athletes Award - Volleyball
3WONG T Y(1B)The 2nd Hong Kong Individual All Round Rope Skipping Championship2m Speed and Edurance Skipping Champion (Boys Age 13 Group)
3WONG T Y(1B)The 2nd Hong Kong Individual All Round Rope Skipping Championship30s Speed Skipping Champion (Boys age 13 Group)
3WONG T Y(1B)The 2nd Hong Kong Individual All Round Rope Skipping Championship45s Individual Pattern Champion (Boys Age 13 Group)
3WONG T Y(1B)The 2nd Hong Kong Individual All Round Rope Skipping ChampionshipOverall Champion (Boys Age 13 Group)
3CHAN Y L(4B)The 1st LCRA Count Down Run Boys 8km 2nd Runner-up
3CHAN Y L(4B)The 29th New Territories Athletic Meet Boys 1500M Champion
3CHAN Y L(4B)Hong Kong Race Walking Championship 2015 Boys 5000M 2nd Runner-up
1CHAN Y L(4B), CHAN Y L(4B)Interschool Athletics Championship (Yuen Long)Boy A Grade - 800M Championship and 1500M Championship
1YIP H T(3B)Interschool Athletics Championship (Yuen Long)Girl B Grade - Discus Throw 2nd runner up
1KWOK C M(2D), LEE P Y(3B), WONG T C(4C), LAU Y T(4D), LIU C L(5A), LAW F Y(5C), LEUNG P M(5C), NG H Y(5C), NG M Y(5C), TSANG Y T(5E), WONG S K(5E), LEE Y C(6A), TSANG K L(6A), TZE S Y(6A), YEUNG Y F(6A)Interschool Athletics Championship (Yuen Long)Girl A Grade - Overall Merit Award
1CHAN Y L(4B)Interschool Cross Country Competition Grade A individual 3rd Runner-up
1LEE P Y(3B)Interschool Cross Country CompetitionGrade A Individual 9th runner up
1LO W M(2B), KWOK C M(2D), HUANG Y H(4B), LEUNG M T(5E), TSANG Y T(5E), WONG S K(5E), LAW K S(6A), WOO S T(6C)Interschool Basketball Competition Girls Distinction
1CHAN Y L(4B)TWGHs Joint Secondary School Athletics MeetBoys A Grade - 1500M champion
1CHAN Y L(4B)TWGHs Joint Secondary School Athletics MeetBoys A Grade - 300M champion
1TSANG Y T(5E)TWGHs Joint Secondary School Athletics MeetGirls A Grade - 200m 1st runner up
1SIN K F(2D)TWGHs Joint Secondary School Athletics MeetBoys C Grade - 200M 2nd runner up
1CHENG S Y(4A)TWGHs Joint Secondary School Athletics MeetGirls B Grade - High Jump 2nd runner up
1FAN O C(1B), LAI H W(1C), WONG S L(2A), CHO L S(2B)TWGHs Joint Secondary School Athletics MeetGirls C Grade - 4x400M 2nd runner up
1LUM W Y(3C), KWOK H S(4A), TAI S H(4A), WU P(4B), CHEUNG Y K(4D), LAW K H(5A), LEE S F(5A), CHENG S Y(5D), TUNG H F(5D), CHENG K M(5E), LEUNG M C(5E), KO T H(6A), CHAN K H(6C), CHAN K S(6C), TSANG H Y(6C), TANG M Y(6E)All HK Schools Jing Ying Volleyball Tournament 2014-2015 Boys 1st Runner-up
1KWOK H S(4A), CHENG S Y(5D), KO T H(6A)All HK Schools Jing Ying Volleyball Tournament 2014-2015Be selected as a All-Star Team Player
1KWOK H S(4A)All HK Schools Jing Ying Volleyball Tournament 2014-2015Best Receiver Award
12KWOK H S(4A)Shuqun International Schools Volleyball ChampionshipThe Best Receiver
12KWOK H S(4A), CHEUNG Y K(4D), LEUNG M C(5E)Shuqun International Schools Volleyball Championship Boys 1st Runner-up
12CHAN Y L(4B)The 16th TCAA Youth Athletics Competition 2014 800M Champion
12TAI W K(1B)Hong Kong Inter-schools Dance Competition (The 13rd round)First of Solo Cha Cha Cha (Juvenile & Youth)
12TAI W K(1B)Hong Kong Inter-schools Dance Competition (The 13rd round)First of Solo Samba(Juvenile & Youth)
12TAI W K(1B)Hong Kong Inter-schools Dance Competition (The 13rd round)Third of Solo Jive (Juvenile & Youth)
12TAI W K(1B)Hong Kong Inter-schools Dance Competition (The 13rd round)Merit of Solo Rumba (Juvenile & Youth)
12LAU Y T(4D), LIU C L(5A), WONG C Y(5B), TSANG L Y(5E), TSANG Y T(5E), WONG H M(5E), WONG S K(5E), WONG W Y(6C)Yuen Long District Inter-schools Volleyball CompetitionMerit of Girls Grade A
12TAI W K(1B)Yuen Long Sports Festival Hong Kong Dance CompetitionFirst of CS (Juvenile and Youth)
12TAI W K(1B)Yuen Long Sports Festival Hong Kong Dance CompetitionFirst of Cha Cha Cha (Juvenile and Youth)
12TAI W K(1B)Yuen Long Sports Festival Hong Kong Dance CompetitionSecond of CR (Juvenile and Youth)
12TAI W K(1B)Yuen Long Sports Festival Hong Kong Dance CompetitionSecond Of Rumba (Juvenile and Youth)
12TAI W K(1B)Yuen Long Sports Festival Hong Kong Dance CompetitionThird of CRS (Juvenile and Youth)
12TAI W K(1B)Yuen Long Sports Festival Hong Kong Dance CompetitionThird of Paso Doble (Juvenile and Youth)
12TAI W K(1B)Yuen Long Sports Festival Hong Kong Dance CompetitionThird of Solo Jive (Juvenile and Youth)
12TAI W K(1B)Yuen Long Sports Festival Hong Kong Dance CompetitionThird of Solo Rumba (Juvenile and Youth)
12TAI W K(1B)Yuen Long Sports Festival Hong Kong Dance CompetitionMerit of Samba (Juvenile and Youth)
12TAI W K(1B)Yuen Long Sports Festival Hong Kong Dance CompetitionMerit of Solo Cha Cha Cha (Juvenile and Youth)
12TAI W K(1B)Yuen Long Sports Festival Hong Kong Dance CompetitionMerit of Solo Paso Doble (Juvenile and Youth)
12TAI W K(1B)Yuen Long Sports Festival Hong Kong Dance CompetitionMerit of Solo Samba (Juvenile and Youth)
11LUM W Y(3C), KWOK H S(4A), TAI S H(4A), WU P(4B), LAW K H(5A), LEE S F(5A), CHENG S Y(5D), TUNG H F(5D), CHENG K M(5E), KO T H(6A), CHAN K H(6C), CHAN K S(6C), TSANG H Y(6C), TANG M Y(6E)Inter-school Volleyball Competition (Yuen Long) Boys Grade A Champion
11WONG C J(3C), LEUNG C W(3D), LEE W L(5A), TIU C W(5B), LAU Y S(5E), CHENG Z Y(6E), LAW C T(6E)Yuen Long District Inter-school Badminton CompetitionMerit Boys Grade A
11MAK H Y(2C), LEE P Y(3B), TANG H M(4C), WONG T C(4C), LEUNG P M(5C), HO P W(5E), WONG S K(5E)Yuen Long District Inter-school Badminton Competition Girls Grade A Champion
11TSANG Y T(5E)The 10th Asian Girls' U17 Volleyball Championship 20149th position in Asian
10POON T K(2D)Tuen Mun District Swimming Age Group Competition Junior 100Meters Back Stroke 2nd Runner-up
10YUE Y C(5A), LAM K H(6B), TSANG H Y(6C), LEE K H(6D)Inter-School Swimming ChampionshipsBoy A Grade free style Relay champion
10YUE Y C(5A), POON T H(5B), LAM K H(6B), TSANG H Y(6C), LEE K H(6D)Inter-School Swimming ChampionshipsBoy A Grade overall Award of merit
10NG H Y(5C)Inter-School Swimming Championshipsgirl A Grade 200 Meter individual medley champion
10POON T K(2D)Inter-School Swimming ChampionshipsBoy C Grade 100 Meters Back stroke 1st runner up
10POON T K(2D)Inter-School Swimming ChampionshipsBoy C Grade 50 Meters Back stroke 1st runner up
10WAN Y L(5B)Inter-School Swimming ChampionshipsGirl A Grade 100 Meter free style 1st runner up
10NG H Y(5C)Inter-School Swimming ChampionshipsGirl A Grade 200 Meter free style 1st runner up
10WAN Y L(5B)Inter-School Swimming ChampionshipsGirl A Grade 200 Meter Breast stroke 1st runner up
10WAN Y L(5B), NG H Y(5C), WONG S K(5E), LEE Y C(6A)Inter-School Swimming ChampionshipsGirl A Grade free style Relay 1st runner up
10NG C W(1B)Inter-School Swimming Championshipsgirl C Grade 50 Meters Back stroke 2nd runner up
10NG C W(1B)Inter-School Swimming Championshipsgirl C Grade 50 Meters Butterfly stroke 2nd runner up
10WAN Y L(5B), NG H Y(5C), WONG S K(5E), LEE Y C(6A)Inter-School Swimming ChampionshipsGirl A Grade overall 3rd runner up
10LUM W Y(3C), KWOK H S(4A), TAI S H(4A), LAW K H(5A), LEE S F(5A), CHENG S Y(5D), TUNG H F(5D), CHENG K M(5E), KO T H(6A), CHAN K H(6C), CHAN K S(6C), TSANG H Y(6C), TANG M Y(6E)Tuen Mun District Volleyball Competition 2014 Boys Champion in Youth Group
9KWOK H S(4A)The 10th Asian Boys' U18 Volleyball Championship 2014 Rank 13th in Asian
9TAI S H(4A), CHEUNG Y K(4D), LEE S F(5A), CHENG S Y(5D), TUNG H F(5D), LEUNG M C(5E)The 39th Youth Cup Volleyball CompetitionBoys 1st Runner-up
7K F SIN(1A), T L NG(1C), K Y CHEUNG(1D), K T LEE(1D), Y C LO(1D), K C WONG(2A), C M CHING(2B), S W LI(2B), K C MOK(2B), Y T LAM(2C), Y F LI(2C), C K TANG(2C), W H CHU(2D), T M LAM(2D), C Y YEUNG(2D)2013-2014 Inter-school (Yuen Long) Volleyball Competition Boys Grade C Champion
7P Y FUNG(1C), O Y TO(1C), S W TSE(1C), L M WONG(1C), L S CHO(1D), N CHAN(2B), H T YIP(2C), K M CHAN(2D), S Y TO(2D)Inter-school Volleyball Competition 2013-2014 Girls Grade C 3rd Runner-up
7K F SIN(1A), T L NG(1C), K Y CHEUNG(1D), K T LEE(1D), Y C LO(1D), K C WONG(2A), C M CHING(2B), K C MOK(2B), Y T LAM(2C), Y F LI(2C), C K TANG(2C), W H CHU(2D), T M LAM(2D), C Y YEUNG(2D), S C CHUNG(3A), S H TAI(3A), L K CHAN(3B), M M LAI(3B), W Y LUM(3B), M Y SUEN(3B), H S KWOK(3C), W K MAN(3C), Y K CHEUNG(3D), W T SO(3D), K H LAW(4A), S F LEE(4A), H C SO(4A), S Y CHENG(4D), H F TUNG(4D), K M CHENG(4E), M C LEUNG(4E), T H KO(5A), K H CHAN(5C), K S CHAN(5C), H Y TSANG(5C), M Y TANG(5E), Y S HUI(6A), K M WONG(6A), S Y PANG(6B), C H TANG(6C), M C LAW(6D), K W LI(6D), K Y TANG(6D)Inter-school Volleyball CompetitionOverall Champion in Boys Volleyball
6T C WONG(3D)Yan Oi Tong Badminton Competition 20142nd Runner-up (Women Open Doubles)
6T C WONG(3D)Yan Oi Tong Badminton Competition 20141st Runner-up(Girls Youth Doubles)
6P Y LEE(2C)Yan Oi Tong Badminton Competition 20142nd Runner-up(Girls Youth Doubles)
6K Y LI(4D)15th Joint Schools Taekwondo Competition Secondary School Girls Double Pattern Champion
6W K WONG(4F)15th Joint Schools Taekwondo CompetitionSecondary School Girls Double Pattern Champion
6W K WONG(4F)15th Joint Schools Taekwondo CompetitionSecondary School Girls Single Pattern Champion
6H Y LEUNG(3C)15th Joint Schools Taekwondo Competition Secondary School Girls Single Pattern 1st Runner-up
6H Y LEUNG(3C)15th Joint Schools Taekwondo Competition Secondary School Girls Team 1st Runner-up
6F Y LAW(4C)15th Joint Schools Taekwondo CompetitionSecondary School Girls Double Pattern 1st Runner-up
6T Y LAU(5A)15th Joint Schools Taekwondo CompetitionSecondary School Girls Double Pattern 1st Runner-up
6K Y LI(4D)15th Joint Schools Taekwondo CompetitionSecondary School Girls Sparring 1st Runner-up
6F Y LAW(4C)15th Joint Schools Taekwondo CompetitionSecondary School Girls Team 1st Runner-up
6K Y LI(4D)15th Joint Schools Taekwondo CompetitionSecondary School Girls Team 1st Runner-up
6W K WONG(4F)15th Joint Schools Taekwondo CompetitionSecondary School Girls Team 1st Runner-up
6T Y LAU(5A)15th Joint Schools Taekwondo CompetitionSecondary School Girls Team 1st Runner-up
6F Y LAW(4C)15th Joint Schools Taekwondo CompetitionSecondary School Girls Single Pattern 1st Runner-up
6F Y LAW(4C)15th Joint Schools Taekwondo CompetitionSecondary School Girls Sparring 2nd Runner-up
6S C CHUNG(3A), S H TAI(3A), M M LAI(3B), W Y LUM(3B), M Y SUEN(3B), W K MAN(3C), Y K CHEUNG(3D), W T SO(3D), K H LAW(4A), S F LEE(4A), S Y CHENG(4D), H F TUNG(4D), K M CHENG(4E), M C LEUNG(4E)Yuen Long District Inter-school Volleyball Competition Boys Grade B Champion
5W Y CHEUNG(1A), W Y CHONG(1D), S L CHOW(1D), W M LO(1D), S L WONG(1D), S Y IP(2D)Interschool Basketball Competition Grade C 4th Runner up
5T Y CHAN(1A), S H WONG(1A), C F HUI(1B), Y P WONG(1B), H Y LEUNG(1C), T W LI(2A), K C WONG(2A), T H YAU(2A), C M CHING(2B), K C MOK(2B), W H CHU(2D), T M LAM(2D), Y F TSIM(2D)Interschool Basketball Competition Grade C 2nd Runner-up
5Y L CHAN(4A)The 15th Citizens of Hong Kong Youth Track and Field Championships Grade A 1500M Champion
3H Y MAK(1D), P Y LEE(2C), W Y YIM(3C), H M TANG(3D), T C WONG(3D), P M LEUNG(4C)Yuen Long District Inter-school Badminton Competition Girls Champion Grade B
3T Y WONG(5C)Hong Kong Mountain Bike Race Series 5 Down HillJunior 2nd Runner-up
2Y L CHAN(4A)The 28th New Territories Inter-District Athletics Competition Boys Youth 1500M 2nd Runner-up
1L S CHO(1D)Hong Kong Indoor Cycling Championship 2013-2014 (The 3rd Round)Champion (Women 16" Unicycle)
1L S CHO(1D)Hong Kong Indoor Cycling Championship 2013-2014 (The 3rd Round)Champion (Women 18" Unicycle)
1S Y PANG(6B)All H.K. Schools Jing Ying Volleyball Tournament 2013-2014Be selected as a All-Star Team Player
1C H TANG(6C)All H.K. Schools Jing Ying Volleyball Tournament 2013-2014Be selected as a All-Star Team Player
1S H TAI(3A), H S KWOK(3C), H C SO(4A), S Y CHENG(4D), T H KO(5A), K H CHAN(5C), K S CHAN(5C), H Y TSANG(5C), M Y TANG(5E), Y S HUI(6A), K M WONG(6A), S Y PANG(6B), C H TANG(6C), M C LAW(6D), K W LI(6D), K Y TANG(6D)All H.K. Schools Jing Ying Volleyball Tournament 2013-2014 Boys 2nd Runner-up in all HK
1S Y NG(3A), S Y HO(4A), M T HUI(4C), Y C LEE(5A)Inter-School Table-Tennis Competition of Yuen Long Secondary Schools Area Committee, HKSSF Grade A 3rd Runner-up
1T K POON(1A)Interschool Swimming GalaGrade C 50 Back 1st Runner-up
1K C LAU(3B)Interschool Swimming Gala Grade B Overall Distinction
1K H LAM(5B)Interschool Swimming Gala Grade A 200M Free Style Relay 1st Runner-up
1H Y TSANG(5C)Interschool Swimming Gala Grade A 200M Free Style Relay 1st Runner-up
1K H LEE(5D)Interschool Swimming Gala Grade A 200M Free Style Relay 1st Runner-up
1Y W TAM(6B)Interschool Swimming Gala Grade A 200M Free Style Relay 1st Runner-up
1Y C YUE(4A)Interschool Swimming Gala Grade B 100M Back Stroke 1st Runner-up
1Y L WAN(4B)Interschool Swimming Gala Grade B 200M Breast Stoke 1st Runner-up
1Y L WAN(4B)Interschool Swimming Gala Grade B 50M Free Style 1st Runner-up
1H Y FAN(2D)Interschool Swimming Gala Grade B Medley Relay 2nd Runner-up
1L Y TSUI(3B)Interschool Swimming Gala Grade B Medley Relay 2nd Runner-up
1W S KUNG(3C)Interschool Swimming Gala Grade B Medley Relay 2nd Runner-up
1Y L WAN(4B)Interschool Swimming Gala Grade B Medley Relay 2nd Runner-up
1H Y NG(4C)Interschool Swimming Gala Grade B Medley Relay 2nd Runner-up
1Y W TAM(6B)Interschool Swimming Gala Grade A 100M Free Style
12H S KWOK(3C), H C SO(4A), T H KO(5A), K H CHAN(5C), K S CHAN(5C), H Y TSANG(5C), M Y TANG(5E), Y S HUI(6A), K M WONG(6A), S Y PANG(6B), C H TANG(6C), M C LAW(6D), K Y TANG(6D)Yuen Long District Inter-school Volleyball Competition Boys Grade A Champion
12Y T TSANG(4E), H M WONG(4E), S K WONG(4E), Y C LEE(5A), W Y WONG(5C), M C YU(6A), K S YAU(6D)Yuen Long District Inter-school Volleyball Competition 2013-2014The 5th Place, Girls Grade A
11C S CHAN(6C)Schools Interport Table Tennis Championship 2013-2014Boys 1st Runner-up(Group) AND sixth place(individual)
11H Y NG(4C)Yuen Long District The 31st Swimming GalaYouth 200M Free Style 2nd Runner-up
10T K POON(1A)Sea Lion Aqua Club Ltd. The 22nd Swimming Gala 2013 Senior 50M Back Stroke Champion
10T K POON(1A)Sea Lion Aqua Club Ltd. The 22nd Swimming Gala 2013 Senior 50M Breast Stroke 2nd Runner-up
10T K POON(1A)Sea Lion Aqua Club Ltd. The 22nd Swimming Gala 2013 Senior 50M Free Style 2nd Runner-up
10T K POON(1A)Sea Lion Aqua Club Ltd. The 22nd Swimming Gala 2013 Senior 100M Breast Stroke 3rd Runner-up
10T K POON(1A)Sea Lion Aqua Club Ltd. The 22nd Swimming Gala 2013 Senior 100M Free Style 3rd Runner-up
10T K POON(1A)The 31st Yuen Long District Swimming Gala Youth 100M Back Stroke 1st Runner-up
10T K POON(1A)The 31st Yuen Long District Swimming GalaYouth 4X50M Relay 2nd Runner-up
10C H TANG(6C)All China Boys Youth U21 Volleyball Championship 2013represent HK to participate, gain 13th places in all China and Excellent Sportsmanship Award
10C S CHAN(6C)Bonaqua All HK Schools Jing Ying Table Tennis Tournament 2013-2014Eighth place
10P Y LEE(2C)¡¥Wilson¡¦ Master of Cross Country Yuen Long Championship 2013 Girls Junior 3rd Runner-up
10H Y NG(4C)2013-14 Div.II Age Group Long Course Swimming Competition (Part 3) Girls 50M Breast Stroke 2nd Runner-up
10C Y CHOI(5B), C H TSOI(5C), C Y AU(6A), C S CHAN(6C)Table-tennis Tournament of National Day Cup 2013 (Secondary Schools)Boys Champion
10H Y FU(1D), S Y NG(3A), S Y HO(4A), Y C LEE(5A)Table-tennis Tournament of National Day Cup 2013 (Secondary Schools)Second runner-up (Girl Team)
10Y C YUE(4A)Sea Lion Aqua Club Ltd. The 22nd Swimming Gala 2013 Senior 50M Back 3rd Runner-up
9TSANG Y T(4E)All China Girls Youth U16 Volleyball Championship 2013respresent Hong Kong to participate and gain 8th Place
6S Y TO(1A), H T YIP(1A), K M CHAN(1C), N CHAN(1D), M W CHENG(1D), P Y FUNG(1D), Y C CHO(2B), C Y LAM(2B), H L CHAU(2D), S Y CHENG(2D)Yuen Long District Inter-school Volleyball CompetitionMerit, Girls Grade B
5T C WONG(2B), S K WONG(3A), S Y TZE(4A), H K CHEUK(5A)YUEN LONG YOUTH FESTIVAL ROAD RACE Secondary School 7th Runner-up
5K Y LI(3A)14th Joint School Taekwondo CompetitionSecondary School Girl's Taekwondo double kata Champion
5W K WONG(3B)14th Joint School Taekwondo CompetitionSecondary School Girl's Taekwondo double kata Champion
5T Y LAU(4A)14th Joint School Taekwondo CompetitionSecondary School Girl's Taekwondo Junior Fight Champion
5K Y LI(3A)14th Joint School Taekwondo Competition Secondary School Girl's Taekwondo Junior Fight 1st Runner-up
5K Y LI(3A)14th Joint School Taekwondo CompetitionSecondary School Girl's Taekwondo Group 1st Runner-up
5W K WONG(3B)14th Joint School Taekwondo CompetitionSecondary School Girl's Taekwondo Group 1st Runner-up
5F Y LAW(3D)14th Joint School Taekwondo CompetitionSecondary School Girl's Taekwondo Group 1st Runner-up
5T Y LAU(4A)14th Joint School Taekwondo CompetitionSecondary School Girl's Taekwondo Group 1st Runner-up
5H H CHAN(5D)14th Joint School Taekwondo CompetitionSecondary School Girl's Taekwondo Group 1st Runner-up
5H H CHAN(5D)14th Joint School Taekwondo CompetitionSecondary School Girl's Taekwondo Senior Fight 1st Runner-up
5T Y LAU(4A)14th Joint School Taekwondo CompetitionSecondary School Girl's Taekwondo single person Kata 1st Runner-up
5F Y LAW(3D)14th Joint School Taekwondo CompetitionSecondary School Girl's Taekwondo Senior Fight 2nd Runner-up
5W K WONG(3B)14th Joint School Taekwondo CompetitionSecondary School Girl's Taekwondo single person Kata 2nd Runner-up
5Y T LAU(2B), P W HO(3A), L Y TSANG(3A), H M WONG(3A), K W WONG(3A), S K WONG(3A), S H CHENG(3B), Y T TSANG(3B), C L LIU(3D), Y L WAN(3D), C Y WONG(3E), W Y WONG(4C)Yuen Long District Inter-school Volleyball Competition 2012-2013Champion (Girls Grade B)
5N T CHAN(2A), Y K CHEUNG(2A), W T SO(2A), S H TAI(2A), L K CHAN(2B), T S FAN(2B), W K MAN(2B), C H WONG(2B), S C CHUNG(2C), M M LAI(2C), M Y SUEN(2C), M C LEUNG(3B)2013 Inter-school (Yuen Long) Volleyball Competition Boys Grade C Champion
5H S KWOK(2D), S Y CHENG(3A), C W HO(3A), H F TUNG(3B), K M CHENG(3C), S F LEE(3C), K H LAW(3D), H C SO(3E), T H KO(4A), K H CHAN(4C), K S CHAN(4C), H Y TSANG(4C), M Y TANG(4E)Inter-school (Yuen Long) Volleyball Competition Boys Grade B Champion
5S T WOO(4C)10th Anniversary The Fifth Shing Wu Taekwondo competition Girls Champion
3C C CHAN(2C), C Y CHAN(2D), Y P YEUNG(2D), Y H LAU(3D), C H CHAN(3E), K H CHU(4A), H W YEUNG(4C), T K LAW(4E), C W WONG(4E), K H WONG(4E)Interschool Basketball Competition Grade B Distinction
3S Y HO(3D)2013 Inter-School Table-Tennis Competition Girls Grade B 2nd Runner-up
3Y C LEE(4A)2013 Inter-School Table-Tennis Competition Girls Grade B 2nd Runner-up
3S Y NG(2D)2013 Inter-School Table-Tennis Competition Girls Grade C 2nd Runner-up
3M T HUI(3E)2013 Inter-School Table-Tennis Competition Girls Grade A 3rd Runner-up
3H Y LAW(5C)2013 Inter-School Table-Tennis Competition Girls Grade A 3rd Runner-up
3K W NG(5C)2013 Inter-School Table-Tennis Competition Girls Grade A 3rd Runner-up
3P Y LEE(1A), H M TANG(2A), T C WONG(2B), W Y YIM(2B), S K WONG(3A), P M LEUNG(3C)Yuen Long District Inter-school Badminton Competition Girls Grade B Champion
2C W LEUNG(1D), C J WONG(1D), W L LEE(3C), C W TIU(3D), Y S LAU(3E), C T LAW(4E)Yuen Long District inter-schools badminton competitionDistinction Distinction Distinction
2M T LEUNG(3A), K Y LI(3A), S K WONG(3A), Y T TSANG(3B), S S LAU(3D), H Y TANG(3D), P Y TANG(3D), S T WOO(4C)Interschool Basketball Competition Grade B Distinction
2C H TANG(5C), C H MAN(6C)All Hong Kong Schools Jing Ying Volleyball Tournament 2012-2013Be selected as a All Star Team Member
1S Y HO(3D)Yuen Long District Table-tennis CompetitionThird runner-up of Girl Public+Winner of Secondary School Girl+Second runner-up of Secondary School Girl
1S Y NG(2D)Yuen Long District Table-tennis CompetitionFirst runner-up of Secondary School
1Y C LEE(4A)Yuen Long District Table-tennis CompetitionFirst runner-up of Secondary School
1M T HUI(3E)Yuen Long District Table-tennis CompetitionFirst runner-up of Secondary School Group Girl
1C S CHAN(5C)Yuen Long District Table-tennis CompetitionWinner of Boy Public+winner of Secondary School Boy
1T H KO(4A), K S CHAN(4C), M Y TANG(4E), Y S HUI(5A), K M WONG(5A), C H TANG(5C), M C LAW(5D), K W LI(5D), K Y TANG(5D), K F YEUNG(5E), C S CHAN(6A), H L LAI(6A), C N WONG(6B), C H MAN(6C), S Y PANG(6C), K T SO(6C), S C CHAN(6E)All Hong Kong Schools Jing Ying Volleyball Tournament 2012-2013 Boys 2nd Runner-up in all HKHong Kong Schools Sports Federation
1W C MAN(4A), Y S HUI(5A), F K LI(5A), K M WONG(5A), C H TANG(5C), M C LAW(5D), K W LI(5D), K Y TANG(5D), K F YEUNG(5E), C S CHAN(6A), H L LAI(6A), C N WONG(6B), C H MAN(6C), S Y PANG(6C), K T SO(6C), S C CHAN(6E)Yuen Long District Inter-school Volleyball Competition Boys Grade A 1st Runner-upHong Kong Schools Sports Federation
12H K CHEUK(5A), S W WONG(5A), M C YU(5A), S W CHU(5D), K K CHUN(5E), K Y CHENG(6D)INTERSCHOOL CROSS COUNTRY COMPETITION Grade A DistinctionHKSSF
12Y L CHUNG(3C), Y L CHAN(3D), K H CHAN(4C), H Y TSANG(4C), M Y TANG(4E), C W WONG(4E)INTERSCHOOL CROSS COUNTRY COMPETITION Grade B 2nd Runner-upHKSSF
12T C WONG(2B)INTERSCHOOL CROSS COUNTRY COMPETITION Grade B individual 3rd runner upHKSSF
12P Y LEE(1A)INTERSCHOOL CROSS COUNTRY COMPETITION Grade B individual 4th runner upHKSSF
12T C WONG(2B)TWGHs JOINT SECONDARY SCHOOLS ATHLETIC MEET 2012/13Girls' Grade C - 1500M : 2nd Runner up
12Y T LAU(2B), P M LEUNG(3C), S Y HO(3D), F Y LAW(3D), Y C LEE(4A), K L TSANG(4A)TWGHs JOINT SECONDARY SCHOOLS ATHLETIC MEET 2012/13Girls' Grade B - 4x100M Relay : 2nd Runner up
12M Y TANG(4E)TWGHs JOINT SECONDARY SCHOOLS ATHLETIC MEET 2012/13Boys' Grade B - 400M : 1st Runner up
12Y T LAU(2B)TWGHs JOINT SECONDARY SCHOOLS ATHLETIC MEET 2012/13Girls' Grade B - High Jump : 1st Runner up
12S Y CHENG(2D)TWGHs JOINT SECONDARY SCHOOLS ATHLETIC MEET 2012/13Girls' Grade C - High Jump : 1st Runner up
12C M YIU(6D)TWGHs JOINT SECONDARY SCHOOLS ATHLETIC MEET 2012/13Boys' Grade A - High Jump : 2nd Runner up
12M C YU(5A)TWGHs JOINT SECONDARY SCHOOLS ATHLETIC MEET 2012/13Girls' Grade A - Long Jump : 2nd Runner up
12T C WONG(2B)TWGHs JOINT SECONDARY SCHOOLS ATHLETIC MEET 2012/13Girls' Grade C - 800M : 2nd Runner up
12C M YIU(6D)INTERSCHOOL ATHLETICS CHAMPIONSHIPSBoys' Grade A - High Jump : Champion
12M C YU(5A)INTERSCHOOL ATHLETICS CHAMPIONSHIPSGirls' Grade A - High Jump : Champion
12Y T LAU(2B)INTERSCHOOL ATHLETICS CHAMPIONSHIPSGirls' Grade B - High Jump : 2nd Runner up
11Y L KWOK(5A)T Cube Triathlon Training Competition 2012 Girls-Champion¡NSwimming-Champion¡NRunning-1st Runner-up¡NCycling- 2nd Runner-upHome Affairs Department
10L K CHAN(5B)T CUBE TRIATHLON TRAINING PROGRAMME 2012 Youth Bicycle 2nd Runner-upMembership of District Fight Crime Committee(Yuen Long District)
10Y L KWOK(5A)Interschool Swimming Championships Grade A 200M Breast Stroke 2nd Runner-upHKSSF
10Y L WAN(3D)Interschool Swimming Championships Grade B 200M Breast Stroke 1st Runner-upHKSSF
10H Y NG(3D)Interschool Swimming Championships Grade B 200M Free Style1st Runner-upHKSSF
10T H POON(3D)Interschool Swimming Championships Grade B 4X50M Free Style Relay 2nd Runner-upHKSSF
10H Y NG(3D)Interschool Swimming Championships Grade B 50M Butterfly 2nd Runner-upHKSSF
10K C LAU(2A)Interschool Swimming Championships Grade C 50M Butterfly 2nd Runner-upHKSSF
10K H LAM(4B)Interschool Swimming ChampionshipsGrade A 50M Breast Stroke 2nd Runner-upHKSSF
10Y C YUE(3D), H Y NG(3D), Y L WAN(3D), C Y YAU(3E), Y C LEE(4A), H Y TSANG(4C), K H LEE(4D)Interschool Swimming ChampionshipsGrade B 4X50M Free Style Relay 2nd Runner-upHKSSF
10Y S HUI(5A), F K LI(5A), C H TANG(5C), M C LAW(5D), K W LI(5D), K Y TANG(5D), H L LAI(6A), C N WONG(6B), C H MAN(6C), S Y PANG(6C), K T SO(6C), S C CHAN(6E)2012 Yuen Long District Volleyball League Boys Junior 1st Runner-upLCSD & Yuen Long Sports Association
9K S CHAN(4C)2012 All China Boys Youth U16 Volleyball Competition8th Place, Good Sportsmanship Team Award˜Ç®aÊ^¨|‰f§½±Æ²y`‰VºŞ²z¤¤¤ß
9S H TAI(2A), W Y LUM(2C), H S KWOK(2D), C W HO(3A), M C LEUNG(3B), H F TUNG(3B), K M CHENG(3C), S F LEE(3C), K H LAW(3D), T H POON(3D)37th Hong Kong Youth Cup Volleyball Competition Boys Junior ChampionHong Kong Volleyball Association

Arts Back

MonthStudent¡şTeamContestAwardOrganizer
11KUNG W S(6C)2017 Hong Kong Elite Painting CompetitionUpper Form Champion
10LEUNG T Y(2A), IP K S(2B), LAI W Y(2C), YIP K H(2C), WONG T O(2D), WAN Y W(2D), GANDHI D(3C), TANG C B(3D), TAM S Y(3D), WONG W F(4A), CHOW S L(4A), WONG K W(4A), MAK H Y(4B), WONG H M(4B), LEE H M(4C), LI W F(4D), CHU C T(4D), CHU W Y(4D), FAN O C(4D), HUI C C(4D), LEE C W(4D), TAM M C(4D), LING C(5A), LUM W Y(5A), CHENG W M(5A), WONG Y P(5B), WONG E K(5B), AU Y T(5C), CHAN S K(5D)Ocean We Care Video Competition Secondary School Silver
6CHU P S(1B), MAK Y S(1B), WONG Y S(1B), YUEN W H(1D), KHAN M(2A), CHIU H C(4B), LUNG L H(4C)Hong Kong School Drama Festival 2016/17Award for Outstanding Performer
6LAM T C(4B)Hong Kong School Drama Festival 2016/17Award for Outstanding Script
6LING K Y(1A), CHU P S(1B), MAK Y S(1B), WONG Y S(1B), CHAN P Y(1D), CHEUNG H K(1D), CHUEN Y M(1D), LAI P Y(1D), YUEN W H(1D), KHAN M(2A), TSUI W L(2C), LEUNG C L(2D), LEUNG Y S(3A), FAN O C(3A), LAI Y W(3A), LAU C W(3C), CHIU H C(4B), LAM T C(4B), CHEUNG V L(4C), LUK W C(4C), LUNG L H(4C), HO C C(5A), TONG P S(5B), YIP C W(5E)Hong Kong School Drama Festival 2016/17Award for Commendable Overall Performance,Award for Outstanding Stage Effect,Award for Outstanding Cooperation
5LAM H Y(5D)Star Of Arts Yuen Long 2016-2017 Secondary School
5KUNG W S(5C)The 28th HK Secondary School Reading Competition HK Secondary School Bookmark Design Competition: Champion
5LI K M(4D)The 28th HK Secondary School Reading CompetitionHK Secondary School Bookmark Design Competition: 1st runner-up
5CHUEN Y M(1D)The 28th HK Secondary School Reading Competition Secondary School Lower Form: Reading Report competition --Distinction
5PUN Y L(4C)The 28th HK Secondary School Reading Competition Secondary School Upper Form: Reading Report competition --Distinction
4IP K W(3A)The 3rd Hong Kong Secondary school Students Chinese Writing Competition (2017) Lower Form Champion
4NG W T(1A), CHAN C M(1D), CHEUNG H K(1D), WONG C T(2C), WU H Y(3B), LEE Y(3D), CHOI W H(4A), CHUNG H Y(4A), LAU T Y(4A), CHO L S(4C), WONG N Y(5A), LUK S C(5B), CHAN Y Y(5E), LI A(5E)The 53rd Schools Dance Festival Secondary School 1st Runner-up
4CHI W S(4A)2017 Hong Kong School Drama Festival Secondary School Award for Outstanding Script
4LAI M H(3C)2017 Hong Kong School Drama Festival Secondary School Script Award for Outstanding Actor
4CHUNG W L(4C)2017 Hong Kong School Drama Festival Secondary School Award for Outs
4LAM H Y(5D)2017 Hong Kong School Drama Festival Secondary School Award for Outstanding Director Award for Outstanding Script
4HUI N Y(4B)2017 Hong Kong School Drama Festival Secondary School Award for Outstanding Script
4CHOI Y K(5B)2017 Hong Kong School Drama Festival Secondary School Award for Outstanding Script Award for Outstanding Actor
4NG L K(1A), YIP K H(1A), CHEN T I(1B), CHEN H L(1B), LAI S Y(2A), LEE W Y(2A), SI Y Y(2B), CHAN K Y(2C), CHAN Y T(2C), LAM C M(2D), TAI H Y(2D), LAM H S(3A), IP W C(3A), WONG K W(3A), WONG Y(3B), LAI M H(3C), CHAN C L(3C), CHENG S T(3C), HO W S(3C), CHI W S(4A), CHUNG H Y(4A), HUI N Y(4B), CHUNG W L(4C), SHUM Y P(4D), LEE Y Y(4D), CHOI Y K(5B), LAM H Y(5D)2017 Hong Kong School Drama Festival Secondary School Cantonese Award for Outstanding Stage Effect Award for Outstanding CooperationAward for Commendable
3LAI H W(2A), HUI C C(3B)Chinese Elite Competition Lower Form Brass
3CHEUNG S L(6D)Secondary School Writing Competition1st Runner Up (Whole Year)
1LEE C W(3A), WONG C W(3A)Christmas Card Design Competition Secondary School DistinctionYuen Long City Hall
12KUNG W S(5C)Australian Consulate Christmas Card Competition Upper Form ChampionAustralian Consulate
12NG L K(1A), YIP K H(1A), CHEN T I(1B), CHEN H L(1B), LAI S Y(2A), LEE W Y(2A), SI Y Y(2B), CHAN K Y(2C), CHAN Y T(2C), LAM C M(2D), TAI H Y(2D), LAM H S(3A), IP W C(3A), WONG K W(3A), WONG Y(3B), LAI M H(3C), CHAN C L(3C), CHENG S T(3C), HO W S(3C), CHI W S(4A), CHUNG H Y(4A), HUI N Y(4B), CHUNG W L(4C), SHUM Y P(4D), LEE Y Y(4D), CHOI Y K(5B), LAM H Y(5D), WONG W C(6B)The Fourth "Bon Appetite Mom and Pop" Drama CompetitionThe Best Performance , The Most Popular School Performance
11TANG Z Q(2D)Hong Kong Student Singing Contest 2016 Secondary School Champion
10CHEN T I(1B), LAI S Y(2A), LEE W Y(2A), CHAN K Y(2C), CHAN Y T(2C), TAI H Y(2D), LAM H S(3A), IP W C(3A), WONG K W(3A), WONG Y(3B), LAI M H(3C), CHAN C L(3C), CHENG S T(3C), HO W S(3C), CHI W S(4A), CHUNG H Y(4A), HUI N Y(4B), SHUM Y P(4D), LEE Y Y(4D), CHOI Y K(5B), LAM H Y(5D), WONG W C(6B)The 4th Silent Amazing Race Secondary School Champion
10TANG Z Q(2D)The 8th Hong Kong Kids Open Singing Contest Girls Champion Lower Form
8LIU P S(1B), WONG H M(2A), LAI Y T(2C), HUI C C(2C), YEUNG H T(2D), WONG E K(3D), WONG K L(4B), LI C C(4D), PUN Y K(4D), IP S Y(4D), KWOK S L(4D), LEUNG P K(4D), CHAN Y Y(4E), MAN W K(5A)The Analects of Confucius and Modern Society Micro Film Competition Upper Form 2nd Runner-up
5LAI Y T(2C), HUI C C(2C), YEUNG H T(2D), WONG E K(3D), CHAN Y Y(4E), MAN W K(5A)M21 School Video CompetitionThe most appealing video - Champion, the most inspirational video
4WONG H Y(4B)2015-16 Prize Giving Ceremony of HK Secondary School Book Report Writing CompetitionBook Report Writing: Senior Distinction
4LAU W Y(1A), WONG W Y(1A), POON C F(1C), AU S(1C), TSUI W L(1D), LEUNG C L(1D), CHAN K H(2A), LAU C W(2A), LEUNG Y S(2D), CHOW S L(2D), LAI Y W(2D), LAM T C(3A), CHEUNG W Y(3B), CHIU H C(3B), LEUNG C Y(3C), LUK W C(3C), CHEUNG V L(3D), CHAN S K(3D), WONG S L(3D), HO C C(4A), TONG P S(4B), YIP C W(4E), CHEUNG W S(5B), LAU K Y(5C)Jockey Club Equal Opportunities Drama Project - School Drama Competitions 15/16Best Overall Performance - Champion
4WONG W C(5B)Star Of Yuen Long Arts Scheme 2015/16Star Of Arts
4SO T T(1A), TAI H Y(1A), SI Y Y(1B), LAM C M(1B), CHAN H N(1C), CHAN Y T(1C), TANG Y M(1C), CHENG S T(2A), HO Y K(2A), LAI M H(2B), CHAN W L(2B), HO W S(2B), IP W C(2B), WONG Y(2B), LAM H S(2D), CHAN C L(2D), LEUNG L T(2D), WONG K W(2D), YUNG C L(2D), CHUNG H Y(3A), HUI N Y(3A), LEUNG H T(3A), YONG K Y(3B), CHI W S(3B), CHOY P L(3C), CHUNG W L(3C), LEE Y Y(3C), SHUM Y P(3D), CHEUNG T L(4A), CHOI Y K(4B), CHAN P P(4C), LAM H Y(4D), WONG W C(5B)Housing Safety Drama Competition 2016 Secondary School 2nd Runner-up Champion Champion
4KEUNG W T(4E)68th Hong Kong Schools Music Festival - SoloDescant Recorder - Secondary (Age 16 or under) - 1st Runner-up
4WONG C H(5D)68th Hong Kong Schools Music Festival - SoloDescant Recorder - Secondary (Age 16 or under) - 1st Runner-up
4IP P C(4D)68th Hong Kong Schools Music Festival - SoloPipa Solo - Intermediate - 2nd Runner-up
4POON C F(1C)(District 18 Dance Sports Elite Open (18 stations)--3 items CRJ 1st Runner-up
4POON C F(1C)District 18 Dance Sports Elite Open (18 stations)--5 items CRJSP Champion
3POON C F(1C), YUEN W Y(1D)52nd Schools Dance Festival (Jive) Secondary School 1st Runner-up
3POON C F(1C), YUEN W Y(1D)52nd Schools Dance Festival (Cha-Cha) Secondary School 1st Runner-up 1st Runner-up
3POON C F(1C), YUEN W Y(1D)The 12th Hong Kong School DanceSport Championship 1st Runner-up
3POON C F(1C), YUEN W Y(1D)The 12th Hong Kong School DanceSport Championship 1st Runner-up Secondary School
3CHEUNG V L(3D)The Voice of Pok Oi Youth Singing Contest 2016 1st Runner-up
2YIP H T(4D)Secondary School Student:'Fight Internet Crime' File design competition Secondary School Student' Fight Internet Crime' File Design competitionUpper Form Distinction Upper Form
2XIANG H(3D)Secondary School Student:'Fight Internet Crime' File design competition Secondary School Student' Fight Internet Crime' File Design competition Lower Form Lower Form Champion
2LEE K L(2B), LAW Y K(2D), CHAN H K(3A), HUNG W S(3D)Secondary School Student:'Fight Internet Crime' File design competition Secondary School Student' Fight Internet Crime' File Design competition Lower Form Lower Form Distinction
2LAI W K(1A), LEE P Y(2A), LEE Y(2A), WU H Y(2C), CHUNG H Y(3A), LAU T Y(3A), CHOI W H(3B), CHO L S(3C), WONG N Y(4A), LUK S C(4B), CHAN Y Y(4E), LI A(4E), LEE C L(5B), LEE K Y(5B), CHO Y C(5C), LAI K T(5C), CHAN K Y(5D), CHEUNG H T(5E)The 52nd Schools Dance Festival Girls 1st Runner-up
12YIP H Y(1C)Singing Contest 2015 Champion
12YIP H Y(1C)Inter-school Singing Contest 2015 Lower Form Champion
12POON C F(1C)Hong Kong Ballroom Dancing Council's Dancing Competition 1st Runner-up
12POON C F(1C)Hong Kong Ballroom Dancing Council's Dancing Competition 2nd Runner-up
12POON C F(1C)Hong Kong Ballroom Dancing Council's Dancing Competition 2nd Runner-up 2nd Runner-up
12SO T T(1A), TAI H Y(1A), LAM C M(1B), CHAN H N(1C), CHAN Y T(1C), TANG Y M(1C), CHENG S T(2A), LAI M H(2B), CHAN W L(2B), HO W S(2B), IP W C(2B), WONG Y(2B), LAM H S(2D), CHAN C L(2D), WONG K W(2D), CHUNG H Y(3A), HUI N Y(3A), YONG K Y(3B), CHI W S(3B), CHOY P L(3C), CHUNG W L(3C), LEE Y Y(3C), SHUM Y P(3D), CHEUNG T L(4A), CHOI Y K(4B), CHAN P P(4C), LAM H Y(4D), WONG W C(5B), HO T F(6D)The Third "Family--Love " Drama Competition Secondary School Champion & Most Popular Awards
11SO T T(1A), TAI H Y(1A), SI Y Y(1B), LAM C M(1B), CHAN H N(1C), CHAN Y T(1C), TANG Y M(1C), CHENG S T(2A), HO Y K(2A), LAI M H(2B), CHAN W L(2B), HO W S(2B), IP W C(2B), WONG Y(2B), LAM H S(2D), CHAN C L(2D), LEUNG L T(2D), WONG K W(2D), YUNG C L(2D), YIM H P(3A), CHUNG H Y(3A), HUI N Y(3A), LEUNG H T(3A), WONG H L(3B), YONG K Y(3B), CHI W S(3B), LAU P K(3C), CHUI M S(3D), FUNG W Y(3D), PUN Y L(3D), CHEUNG T L(4A), CHOI Y K(4B), CHAN P P(4C), LAM H Y(4D), WONG W C(5B), LIU C L(6A), POON Y F(6A), HO T F(6D), LAU Y Y(6D), LEUNG K W(6D), TANG Y L(6D), CHAN Y H(6E), KO T H(6E), WONG C Y(6E), HA P N(6F), LAM Y T(6F)School like Activity PlanTen School Like Activity Award
10IP P C(4D)The 2nd HK International Music Festival 2015 Music Competition1st Runner-up in Chinese Plucked String Youth Division (1)
6LAM Y T(5F) Yuen Long District Star Of Performance Arts Secondary School Gold
6MA S C(3B)"Footprints of My Journey" Painting Contest Girls Champion Lower Form
6KWOK W C(5D)Love Our Family Painting Contest Girls 1st Runner-up Upper Form
6MA S C(3B)Love Our Family Painting Contest Girls Champion Lower Form
6XIANG H(2A)Chinese Elite Programme Lower Form Brass
6LAU W Y(3A)The 1st Instant Prose Writing CompetitionLower Form 2nd Runner-up
6XIANG H(2A)The 1st Instant Prose Writing CompetitionLower Form Distinction
5MA S C(3B)Love Family Drawing CompetitionLower Form Champion Champion
5KWOK W C(5D)Love Family Drawing Competition Upper Form 1st Runner-up
5CHAN O C(4D)Love Family Drawing Competition Upper Form Distinction
5CHAN K H(1A), LAI Y W(1A), KO C M(1B), LEUNG Y S(1D), NG K(1D), HUEN N C(1D), IP K W(1D), CHEUNG V L(2A), LUNG L H(2A), CHAN S K(2A), LEUNG C Y(2B), YIP C W(3A), CHAN W F(4B), CHEUNG W S(4B), MAN H C(4B), LAU K Y(4C), CHAN K H(4D), LI T T(4D), TANG H T(5C), HO C W(5D), LEE W L(5D), TSUI W K(5D)Hong Kong School Drama Festival 2014/15Award for Commendable Overall Performance,Award for Outstanding Cooperation
5CHIU H C(2C), TANG H M(4C)Hong Kong School Drama Festival 2014/15Award for Commendable Overall Performance,Award for Outstanding Cooperation,Award for Outstanding Performer
5CHEUNG W S(5F)Hong Kong School Drama Festival 2014/15Award for Commendable Overall Performance,Award for Outstanding Cooperation,Award for Outstanding Script
5HO C C(3C), LAI K Y(4A)Hong Kong School Drama Festival 2014/15Award for Commendable Overall Performance,Award for Outstanding Cooperation,Award for Outstanding Script, Award for Outs
5KWOK W C(5D)Hong Kong School Drama Festival 2014/15Award for Outstanding Stage Effect,Award for Outstanding Cooperation,Award for Outstanding Performer
5LAI Y W(1A), KO C M(1B), NG K(1D), HUEN N C(1D), IP K W(1D), CHEUNG V L(2A), LUNG L H(2A), CHAN S K(2A), CHIU H C(2C), YIP C W(3A), HO C C(3C), WONG H L(3D), CHAN W F(4B), CHEUNG W S(4B), MAN H C(4B), LAU K Y(4C), CHAN K H(4D), LI T T(4D), TANG H T(5C), CHEUNG W S(5F)2015 English Drama FestOutstanding Script
3MA S C(3B)Feeling the Growth Painting Contest Girls Champion
3HO H N(3C)The 67th Hong Kong Schools Music Festival-PianoGrade 6 - 2nd Runner-up
3CHENG T S(4A), KWOK H S(4A), LAU K C(4A), TAI S H(4A), CHAN P L(4B), CHAN Y L(4B), CHOW T W(4B), CHU Y F(4B), MOK L T(4B), CHAN P C(4C), LI P Y(4C), LING S C(4C), TSE P H(4C), WONG C S(4C), WONG K H(4C), NG K S(4C), CHEUNG S L(4D), FAN Y S(4D), SO W T(4D), WONG C H(4D), YIP L(4D), AU Y T(4D), LAW M F(4D), LI K M(4D), TSANG W H(4D), TSE K(4D), WU K Y(4D), CHAN N T(4E), CHOI Y M(4E), TANG C H(4E), TANG C F(4E), CHENG K W(4E), LEUNG T Y(4E), TSANG H Y(4E), TSANG T T(4E)The 67th Hong Kong Schools Music Festival-Recorder Band-Secondary School Secondary School 2nd Runner-up
3LEE P Y(1B), NG W Y(1B), WU H Y(1B), PUN Y L(2A), SO H N(2A), CHO L S(2B), CHOY P L(2B), SHUM H L(2B), KWOK W Y(2C), LAU T Y(2D), CHAN Y Y(3B), LI A(3B), LUK S C(3B), WONG N Y(3D), FUNG T S(4B), LEE C L(4B), LEE K Y(4B), CHO Y C(4C), LAI K T(4C), WAN Y L(5B), YEUNG Y F(6A)51st Schools Dance FestivalHighly commended award
3CHENG S T(1C), YONG K Y(2D), LAM H Y(3A), CHOI Y K(3C), CHEUNG T L(3C), CHAN P P(3D), WONG W C(4B), LIU C L(5A), HO T F(5D), LAU Y Y(5D), LEUNG K W(5D), TANG Y L(5D), CHAN Y H(5E), KO T H(5E), WONG C Y(5E), HA P N(5F), LAM Y T(5F)Building Safety Week Drama Competition 2015 Secondary School 1st Runner-up
3POON Y F(5A)Building Safety Week Drama Competition 2015 Secondary School 1st Runner-up and Best Actress
12LAI M H(1A), CHAN C L(1A), HO Y K(1B), WONG K W(1B), CHAN W L(1C), CHENG S T(1C), IP W C(1C), MAN K K(1C), HO W S(1D), LEUNG L T(1D), WONG Y(1D), LEUNG H T(2A), WONG S L(2A), CHENG K W(2B), CHOY P L(2B), CHUNG H Y(2B), CHUNG W L(2B), LAM T Y(2B), LEE Y Y(2B), TSE S W(2B), HUI N Y(2C), SHUM Y P(2D), YONG K Y(2D), LAM H Y(3A), CHOI Y K(3C), CHEUNG T L(3C), CHAN P P(3D), KWOK T C(4A), WONG W C(4B), TSUI L Y(4D), LIU C L(5A), POON Y F(5A), HO T F(5D), LAU Y Y(5D), LEUNG K W(5D), TANG Y L(5D), CHAN Y H(5E), KO T H(5E), WONG C Y(5E), HA P N(5F), LAM Y T(5F)The Second "Dad & Mum, Time for Dinner!" Drama CompetitionFirst Runner up
8W S KUNG(3C)Impression of Taiwan --Stamp Design Competition Lower Form 1st Runner-up
8W L LEUNG(3C)Impression of Taiwan --Stamp Design Competition Lower Form Distinction
4K W FUNG(1A), K Y YONG(1A), Y P SHUM(1B), K W CHENG(1C), H Y CHUNG(1C), T Y LAM(1C), T L CHEUNG(2A), H Y LAM(2D), W C WONG(3A), P P CHAN(3B), L Y TSUI(3B), Y W WONG(4A), C L LIU(4A), Y F POON(4A), L Y YEUNG(4A), K H CHEUNG(4B), Y F TAM(4C), T F HO(4D), T Y LAM(4D), Y Y LAU(4D), K W LEUNG(4D), Y L TANG(4D), Y H CHAN(4E), T H KO(4E), Y Y LEUNG(4E), C Y WONG(4E), T W LAU(4E), P N HA(4F), Y T LAM(4F), C F NG(5A), C T HA(5C), Y H HE(5C), C Y LIU(5C), O Y TAM(5C), C Y NG(5D), K T LAM(5E), T C LAU(5E), T Y WONG(5E)HONG KONG SCHOOL DRAMA FESTIVAL Secondary CantoneseAdjudicators¡¦ Award
4W S CHEUNG(3C)65th Hong Kong Schoos Speech FestivalF.3 Grils Putonghua Solo Verse Speaking Champion & Merit Award
4F Y LAW(4C)65th Hong Kong Schoos Speech FestivalF.4 Grils Putonghua Solo Prose Speaking Champion & Honor Award
4T C KWOK(3A)65th Hong Kong Schoos Speech FestivalF.3 Girls Putonghua Solo Verse Speaking 1st Runner-up & Merit Award
4T Y LAU(5A)65th Hong Kong Schoos Speech FestivalF.5 Grils Putonghua Solo Verse Speaking 1st Runner-up & Merit Award
4K L FUNG(4C)65th Hong Kong Schoos Speech FestivalF.4 Grils Putonghua Solo Prose Speaking 2st Runner-up & Merit Award
4F Y LAW(4C)65th Hong Kong Schoos Speech FestivalF.4 Grils Putonghua Solo Verse Speaking 2st Runner-up & Merit Award
4H K CHAN(1C)66th Hong Kong Schools Music Festival-Graded Piano SoloGraded Piano Solo - Grade Five-2nd Runner-up
4H N HO(2A)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Recorder Duet (Secondary School - Age 14 or underRecorder Duet - Secondary School - Age 14 or under- Champion
4Y L LAU(2C)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Recorder Duet (Secondary School - Age 14 or underRecorder Duet - Secondary School - Age 14 or under- Champion
4T T TSANG(3C)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Recorder Duet (Secondary School - Age 14 or underRecorder Duet - Secondary School - Age 14 or under- Champion
4T C WONG(3C)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Recorder Duet (Secondary School - Age 14 or underRecorder Duet - Secondary School - Age 14 or under- Champion
4T W HO(2B)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Recorder Duet (Secondary School - Age 14 or underRecorder Duet - Secondary School - Age 14 or under- 1st Runner-up
4Y T LAM(2C)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Recorder Duet (Secondary School - Age 14 or underRecorder Duet - Secondary School - Age 14 or under- 1st Runner-up
4C C LI(2C)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Recorder Duet (Secondary School - Age 14 or underRecorder Duet - Secondary School - Age 14 or under- 1st Runner-up
4W T KEUNG(2C)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Recorder Duet (Secondary School - Age 14 or underRecorder Duet - Secondary School - Age 14 or under- 1st Runner-up
4T M LAM(2D)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Recorder Duet (Secondary School - Age 14 or underRecorder Duet - Secondary School - Age 14 or under- 1st Runner-up
4P M LI(2D)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Recorder Duet (Secondary School - Age 14 or underRecorder Duet - Secondary School - Age 14 or under- 1st Runner-up
4W K MAN(3C)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Recorder Duet (Secondary School - Age 14 or underRecorder Duet - Secondary School - Age 14 or under- 1st Runner-up
4W S CHEUNG(3C)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Recorder Duet (Secondary School - Age 14 or underRecorder Duet - Secondary School - Age 14 or under- 1st Runner-up
4S Y CHENG(3D)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Recorder Duet (Secondary School - Age 14 or underRecorder Duet - Secondary School - Age 14 or under- 1st Runner-up
4K T LAI(3D)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Recorder Duet (Secondary School - Age 14 or underRecorder Duet - Secondary School - Age 14 or under- 1st Runner-up
4S Y WONG(1B)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Recorder Duet (Secondary School - Age 14 or underRecorder Duet - Secondary School - Age 14 or under- 2nd Runner-up
4Y L PUN(1D)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Recorder Duet (Secondary School - Age 14 or underRecorder Duet - Secondary School - Age 14 or under- 2nd Runner-up
4T Y LAW(2A)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Recorder Duet (Secondary School - Age 14 or underRecorder Duet - Secondary School - Age 14 or under- 2nd Runner-up
4W Y CHAN(2C)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Recorder Duet (Secondary School - Age 14 or underRecorder Duet - Secondary School - Age 14 or under- 2nd Runner-up
4P K LEUNG(2C)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Recorder Duet (Secondary School - Age 14 or underRecorder Duet - Secondary School - Age 14 or under- 2nd Runner-up
4W Y LI(2D)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Recorder Duet (Secondary School - Age 14 or underRecorder Duet - Secondary School - Age 14 or under- 2nd Runner-up
4W C WONG(3A)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Recorder Duet (Secondary School - Age 14 or underRecorder Duet - Secondary School - Age 14 or under- 2nd Runner-up
4K Y WU(3A)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Recorder Duet (Secondary School - Age 14 or underRecorder Duet - Secondary School - Age 14 or under- 2nd Runner-up
4T T NG(3C)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Recorder Duet (Secondary School - Age 14 or underRecorder Duet - Secondary School - Age 14 or under- 2nd Runner-up
4H S KWOK(3C)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Recorder Duet (Secondary School - Age 14 or underRecorder Duet - Secondary School - Age 14 or under- 2nd Runner-up
4C F TANG(3C)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Recorder Duet (Secondary School - Age 14 or underRecorder Duet - Secondary School - Age 14 or under- 2nd Runner-up
4C H WONG(3C)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Recorder Duet (Secondary School - Age 14 or underRecorder Duet - Secondary School - Age 14 or under- 2nd Runner-up
4C Y LAM(3C)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Recorder Duet (Secondary School - Age 14 or underRecorder Duet - Secondary School - Age 14 or under- 2nd Runner-up
4H Y TSANG(3C)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Recorder Duet (Secondary School - Age 14 or underRecorder Duet - Secondary School - Age 14 or under- 2nd Runner-up
4T S CHENG(3D)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Recorder Duet (Secondary School - Age 14 or underRecorder Duet - Secondary School - Age 14 or under- 2nd Runner-up
4Y Y CHAN(3D)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Recorder Duet (Secondary School - Age 14 or underRecorder Duet - Secondary School - Age 14 or under- 2nd Runner-up
4Y K PUN(2C)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Descant Recorder Solo (Secondary School - Age 14 or under)Descant Recorder Solo - Secondary School - Age 14 or under - 1st Runner-up
4C S WONG(3D)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Descant Recorder Solo (Secondary School - Age 14 or under)Descant Recorder Solo - Secondary School - Age 14 or under -1st Runner-up
4H C CHEUNG(1B), Z L KWOK(1B)66th Hong Kong Schools Music Festival-Female Voice Duet Junior 2nd Runner-up
4P C IP(2D)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Chinese Instrumental MusicZhongruan Solo - Senior 1st Runner-up
4T C WONG(3C)The 66th Hong Kong Schools Music Festival-Chinese Instrumental MusicDi Solo - Secondary School - Intermediate 2nd Runner-up
3C Y LEUNG(1C), W C KWOK(4D), T S SIN(5D), K T LAM(5E)'Speak Out - Act Up!' Improvised Drama Competition 2013/14 Secondary School Champion,Dramatic Technique Award
3H N SO(1A), W Y KWOK(1B), H L SHUM(1B), P L CHOY(1C), W L CHUNG(1C), L S CHO(1D), Y L PUN(1D), N Y WONG(2B), Y Y CHAN(2C), A LI(2C), S C LUK(2C), S P YIP(2D), H T CHEUNG(3A), T S FUNG(3A), K Y CHAN(3B), K Y LEE(3B), Y C CHO(3C), C L LEE(3D), Y W CHAN(4B), Y L WAN(4B), W M FAN(4C), F Y LAW(4C), K W LEE(4D), T C CHAN(4E), Y S MAK(4E), M L NG(4E), Y F YEUNG(5A), L L HO(5B)The 50th School Dance Festival Secondary School- 1st Runner-up
1C Y LEUNG(1C)65th Hong Kong Schools Speech Festival Secondary 1 Boys Solo Verse Speaking 1st Runner-up
1T S SIN(5D)65th Hong Kong Schools Speech Festival Secondary 5 Boys Solo Verse Speaking 2nd Runner-up
8W C WONG(2C), P P CHAN(2D), L Y TSUI(2D), P N HA(3A), K W LEUNG(3A), Y T LAM(3B), Y H CHAN(3C), Y Y LAU(3C), Y Y LEUNG(3D), C L LIU(3D), M Y NG(3D), Y F POON(3D), L Y YEUNG(3E), C F NG(4A), Y C CHENG(4A), T K TSANG(4A), S K LAW(4B), H K WU(4B), C T HA(4C), Y H HE(4C), C Y LIU(4C), C Y NG(4D), K Y FUNG(4E), T C LAU(4E), T Y WONG(4E), C T MOK(5B), W H SHUM(5B), Y W TAM(5B), K H CHAN(5C), Y L CHEUNG(5E), C W LEE(5E), C Y NG(5E), M S YEUNG(5E) The Second ¡©No Gambling New Generation ¡ªDrama Festival Final Contest)Overall Performance Frist-Runner upLivetheatre¡AHome Affairs Bureau
8O Y TAM(4C) The Second ¡©No Gambling New Generation ¡ªDrama Festival Final Contest)Overall Performance Frist-Runner up OutstandingLivetheatre¡AHome Affairs Bureau)
8P T YEUNG(5E) The Second ¡©No Gambling New Generation ¡ªDrama Festival Final Contest)Overall Performance Frist-Runner up Best ActorLivetheatre¡AHome Affairs Bureau)
8K T LAM(4E) The Second ¡©No Gambling New Generation ¡ªDrama Festival Final Contest)Overall Best Director up Best DirectorLivetheatre¡AHome Affairs Bureau)
8H C FONG(5E) The Second ¡©No Gambling New Generation ¡ªDrama Festival Final Contest)Overall Performance Frist-Runner up Outstanding ActressLivetheatre¡AHome Affairs Bureau)
7O C CHAN(2D)The 4th International Youth Cultural Painting CompetitionGirls Distinction
6C Y LI(5C)Prevention of computer crimes. "Comic strip and Slogan CompetitionSenior Group Merit
5C J WONG(1D)The 4th International Youth Cultural Painting Competition Boys 2nd Runner-up
5N M FUNG(1D)The 4th International Youth Cultural Painting Competition Girls 1st Runner-up
5C C LI(1D)The 4th International Youth Cultural Painting Competition Boys
5W T KEUNG(1B)The 4th International Youth Cultural Painting Competition Girls
5H L LAI(1B)The 4th International Youth Cultural Painting Competition Girls Distinction
5K Y IP(1D)The 4th International Youth Cultural Painting Competition Girls Distinction
5W Y LAU(1D)The 4th International Youth Cultural Painting Competition Girls Distinction
5K W YIK(1D)The 4th International Youth Cultural Painting Competition Girls Distinction
5K CHENG(5C)Hong Kong School Drama FestivalAward for Outstanding Director, Award for Outstanding Performer
5T S SIN(4D)Hong Kong School Drama FestivalAward for Outstanding Performer
5C T PANG(5A)Hong Kong School Drama FestivalAward for Outstanding Script
5S Y CHAN(1A), W Y CHAN(1A), C C HO(1A), K K IP(1A), P Y LAM(1A), Y LAM(1A), S Y MAK(1A), C W YIP(1A), P Y LAU(1B), W Y LI(1B), K H CHAN(2A), T K FAN(2A), H M TANG(2A), K W CHENG(2B), K TSE(2B), W Y YIM(2B), S T KWOK(2C), H C MAN(2C), H L WONG(2D), W F CHAN(2D), W S CHEUNG(2D), T W CHOW(2D), K Y LAI(2D), C W HO(3A), W S CHEUNG(3A), W C KWOK(3A), W C KWOK(3A), W L LEE(3A), K Y LI(3A), W K TSUI(3B), J LIN(3C), S W YEUNG(3C), S W YEUNG(3C), H T TANG(3E), P T YAU(4B), Y B MO(4B), T S SIN(4D), C T PANG(5A), K CHENG(5C)Hong Kong School Drama FestivalAward for Commendable Overall Performance,Award for Outstanding Stage Effect,Award for Outstanding Cooperation
5W C WONG(2C), P P CHAN(2D), P N HA(3A), K W LEUNG(3A), Y T LAM(3B), Y H CHAN(3C), Y Y LAU(3C), Y Y LEUNG(3D), C L LIU(3D), M Y NG(3D), Y F POON(3D), L Y YEUNG(3E), C F NG(4A), Y C CHENG(4A), T K TSANG(4A), S K LAW(4B), H K WU(4B), C T HA(4C), Y H HE(4C), C Y LIU(4C), O Y TAM(4C), C Y NG(4D), K Y FUNG(4E), K T LAM(4E), T C LAU(4E), T Y WONG(4E), C T MOK(5B), W H SHUM(5B), Y W TAM(5B), K H CHAN(5C), Y L CHEUNG(5E), C W LEE(5E), P T YEUNG(5E), H C FONG(5E), C Y NG(5E), M S YEUNG(5E)Rotary Club Drama Festival 2013 Distinction
4C T MOK(5B), W H SHUM(5B), Y W TAM(5B), K H CHAN(5C), Y L CHEUNG(5E), C W LEE(5E), P T YEUNG(5E), H C FONG(5E), C Y NG(5E), M S YEUNG(5E)HONG KONG Creative Drama Festival 2013 Upper Form Credit/Merit
3C H WONG(2B)65th Hong Kong Schools Music Festival(Descant Recorder Solo - Secondary School - Age 14 or under)Descant Recorder Solo - Secondary School - Age 14 or under 1st Runner-up
3W T KEUNG(1B)65th Hong Kong Schools Music Festival(Descant Recorder Solo - Secondary School - Age 14 or under)Descant Recorder Solo - Secondary School - Age 14 or under 2nd Runner-up
3K H CHOW(1D)65th Hong Kong Schools Music Festival(Descant Recorder Solo - Secondary School - Age 14 or under)Descant Recorder Solo - Secondary School - Age 14 or under 2nd Runner-up
3C F TANG(2B)65th Hong Kong Schools Music Festival(Descant Recorder Solo - Secondary School - Age 14 or under)Descant Recorder Solo - Secondary School - Age 14 or under 2nd Runner-up
3C N CHAU(3C)65th Hong Kong Schools Music Festival(Recorder Duet - Secondary School - Age 14 or under)Recorder Duet - Secondary School - Age 14 or under Champion(Parsons Music Trophy)
3H T CHUNG(3C)65th Hong Kong Schools Music Festival(Recorder Duet - Secondary School - Age 14 or under)Recorder Duet - Secondary School - Age 14 or under Champion(Parsons Music Trophy)
3C Y FUNG(4A), T H KWOK(4A), T C LUNG(4A), K Y CHAN(4A), P Y KOO(4A), S L MOK(4A), W S TANG(4A), P H WONG(4A), K K TONG(4B), Y Y CHOY(4B), C S WONG(4B), Y H LEUNG(4C), H K MAN(4C), H Y TSANG(4C), N Y CHAN(4C), W C CHUNG(4C), H K CHAN(4D), T K CHAN(4D), W C CHAN(4D), Y H HO(4D), W L KWOK(4D), H L LAU(4D), M H LAU(4D), K H LEUNG(4D), S H NG(4D), C W PANG(4D), C P WAN(4D), S C WONG(4D), H L CHAN(4D), K M CHUNG(4D), K Y KWOK(4D), T K LEUNG(4D), C W PANG(4D), L F TONG(4D), W H YUEN(4D), K L CHEUNG(4E), C K FUNG(4E), K Y FUNG(4E), C K LAU(4E), C T LAW(4E), C M LEUNG(4E), H C LEUNG(4E), H T LEUNG(4E), C LI(4E), C H MUI(4E), K K CHAN(4E), H W CHEUNG(4E), C C FUNG(4E), W L HUI(4E), H M LEUNG(4E)65th Hong Kong Schools Music Festival(Recorder Band - Secondary School) Secondary School Champion
3Y N TAM(3B)65th Hong Kong Schools Music Festival(Graded Piano Solo - Grade Seven)Graded Piano Solo - Grade Seven 2nd Runner-up
3P C IP(1B)65th Hong Kong Schools Music Festival(Zhongruan Solo - Junior) Junior Champion
3W L CHAN(3A)65th Hong Kong Schools Music Festival (Recorder Ensemble) Secondary School 1st Runner up
3H Y CHOI(3A)65th Hong Kong Schools Music Festival (Recorder Ensemble) Secondary School 1st Runner up
3W S HO(3B)65th Hong Kong Schools Music Festival (Recorder Ensemble) Secondary School 1st Runner up
3S M LEUNG(3B)65th Hong Kong Schools Music Festival (Recorder Ensemble) Secondary School 1st Runner up
3T C NG(3B)65th Hong Kong Schools Music Festival (Recorder Ensemble) Secondary School 1st Runner up
3W K WONG(3B)65th Hong Kong Schools Music Festival (Recorder Ensemble) Secondary School 1st Runner up
3W S YEUNG(3B)65th Hong Kong Schools Music Festival (Recorder Ensemble) Secondary School 1st Runner up
3M C CHAU(5A)Tung Wah Group of Hospitals Photo Competition- Touching MomentStudent Group 2nd Runner-up
3Y Y CHAN(1A), A LI(1A), N Y WONG(1A), H T CHEUNG(2B), Y C CHO(2B), K Y CHAN(2C), K Y LEE(2C), F Y LAW(3D), Y F YEUNG(4A), L L HO(4B), C Y MAN(4B), L F KAN(4D), W Y CHAN(5C), H Y CHAN(5D), L K CHAU(5D), W B FOK(5D), K W KWOK(5D), Y W TAM(5D), Y L CHENG(5E), M YIP(5E)The 49th schools dance festival Girls
2S N LAW(2B)Beware of Telephone Crime Comic Competition Lower Form Distinction
2M W SO(2D)Beware of Telephone Crime Comic Competition Lower Form Distinction
2P L WONG(2D)Beware of Telephone Crime Comic Competition Lower Form Distinction
2W L LEUNG(2B)Beware of Telephone Crime Comic Competition Lower Form 2nd Runner-up 2nd Runner-up
7W C WONG(2C), P P CHAN(2D), K W LEUNG(3A), Y T LAM(3B), Y H CHAN(3C), T H KO(3C), Y Y LAU(3C), C L LIU(3D), M Y NG(3D), Y F POON(3D), L Y YEUNG(3E), Y C CHENG(4A), O Y TAM(4C), C Y NG(4D), K T LAM(4E), T C LAU(4E), C T MOK(5B), Y W TAM(5B), K H CHAN(5C), W K NG(5D), H W FONG(5D), Y L CHEUNG(5E), P T YEUNG(5E), H C FONG(5E), C Y NG(5E), M S YEUNG(5E), S Y YU(6A), P L TANG(6C), N Y MOK(6C), K T CHONG(6E)TUEN-YUEN-TIN Drama Competition 2012 Secondary School ChampionHKADA
7W H SHUM(5B)TUEN-YUEN-TIN Drama Competition 2012 Champion Secondary SchoolHKADA
7C Y NG(6A)TUEN-YUEN-TIN Drama Competition 2012 Champion Secondary School , Best DirectorHKADA
7S L NGO(6B)TUEN-YUEN-TIN Drama Competition 2012 Champion Secondary School ChampionHKADA
7W Y BUTT(6E)TUEN-YUEN-TIN Drama Competition 2012 Secondary School Champion, best scriptHKADA
7C W LEE(5E)TUEN-YUEN-TIN Drama Competition 2012 Secondary School Champion, outstanding actorHKADA
7W Y LI(6D), K K LEE(6E)TUEN-YUEN-TIN Drama Competition 2012 Secondary School Champion,best scriptHKADA

Academic Back

MonthStudent¡şTeamContestAwardOrganizer
10KO C M(4C), LAI Y T(4D)Australian National Chemistry Competition 2017Credit
10HUI C C(4D), TAM M C(4D)Australian National Chemistry Competition 2017High Distinction
9WONG Y L(6E)Tung Wah Student of the Year Award 2016/17Tung Wah Student of the Year Award (All Round) - 1st Prize
9YIP H T(6D)Tung Wah Student of the Year Award 2016/17Tung Wah Student of the Year Award (ECA)
9LI C C(6D)Outstanding Student Election of New TerritoriesTop 10 Outstanding Student of New Territories
6LI C C(5D)Yuen Long District Outstanding Students Selection 1st Runner-up cum Top 10 Outstanding Students Award
6LAU P Y(5D)Yuen Long District Outstanding Students Selection Outstanding Students Award cum Best Team Award
6WONG Y L(5E)Yuen Long District Outstanding Students SelectionOutstanding Students Award
6SHUM W T(1B), CHAN Y M(2A)2017 Asia International Mathematical Olympiad Open Gold
6TING H W(2A)HuaXia Cup (HK) Mathematical Olympiad Contest (Heat Event) Brass
6SHUM W T(1B), CHAN Y M(2A)HuaXia Cup (HK) Mathematical Olympiad Contest (Heat Event) Gold
6TING H W(2A), LAU C(2B), CHEUNG T C(3B), LAU T H(3B)2017 Asia International Mathematical Olympiad Open Brass
6CHAN Y M(2A)2017 Asia International Mathematical Olympiad Open Gold
6LEE W Y(2A)2017 Asia International Mathematical Olympiad Open Silver
6LEE W Y(2A), LAU T H(3B)2017 Asia International Mathematical Olympiad(Semi-Final) Brass
6LAU P Y(5D)Tung Wah Group of Hospitals Student Ambassador London DelegationExcellence Performance
5LAI Y T(3B)HKSAR Junior High School Students Award 2017Unison Hope Outstanding Award
4HO C Y(4D), XIANG H Y(4D)Yuen Long District Leap Progressive SchemeYuk Chin Charity Turst Scholarship (Academic)
4LI C C(5D)Yuen Long District Leap Progressive SchemeYuk Chin Charity Turst Scholarship (Service)
4YIP H T(5D)Yuen Long District Leap Progressive SchemeYuk Chin Charity Turst Scholarship (Sports and Arts)
4LING K Y(1A), TSANG T T(1A), CHAN Y K(1B), WONG Y S(1B), LAU K K(1C), YIP K O(1C), TANG S Y(2A), AU K W(2B), LY W L(2C)Inter-school Basketball CompetitionGirls Grade C The 5th PlaceThe Hong Kong Schools Sports Federation
4CHOW M K(1A), CHAN C T(1D), LAU Y H(1D), NG Y W(1D), WONG K F(1D), WONG W H(1D), LAM W F(2D)Inter-school Basketball CompetitionBoys Grade C The 5th PlaceThe Hong Kong Schools Soprts Federation
4TING H W(2A)International Junior Science Olympiad¡VHong Kong Screening 2017Third Class Honours
4CHU P S(4D)2017 Asia International Mathematical Olympiad Open Upper Form Brass
4YAU M S(5A), YIP C M(5E)2017 Asia International Mathematical Olympiad Open Upper Form Silver
3CHEUNG C K(2C), WONG L H(2C), CHUNG C K(3A), CHEUNG T L(3C), LI N H(3C), TSENG T H(3D), LEUNG S M(4C), FAN H T(4D)Yuen Long District Inter-school Badminton Competition Boys 3rd Runner-up
3KO C M(3B)EDU Dynamix Competition 2016-17Credit
3TAI W K(3B)The Hong Kong Youth Academic Improvement AwardBest Academic Improvement Award
3CHIN C H(6E)TWGHs ScholarshipTWGHs Dr Tse Yuen Man Memorial Scholarship
3MAN W K(6A)TWGHs ScholarshipTWGHs KMO Scholarship (Service)
1LEUNG W L(6C), CHENG K W(6E)Sir Edward Youde Memorial Prizes 2016/17Sir Edward Youde Memorial Prizes
1WONG Y L(5E)Harvard Book Prize 2016/17WinnerThe Harvard Club of Hong Kong
1LAM T M(5E)Harvard Book Prize 2016/171st Runner-upThe Harvard Club of Hong Kong
1WONG T S(5E)Harvard Book Prize 2016/172nd Runner-upThe Harvard Club of Hong Kong
12CHU P S(4D)Yan Oi Tong - Mentorship ScholarshipYan Oi Tong ScholarshipYan Oi Tong
12CHEUNG T C(2B)The 68th Hong Kong Schools Speech FestivalSecondary 2 Boys Solo Verse Speaking ChampionHong Kong Schools Music and Speech Association
12LEUNG C L(2D)The 68th Hong Kong Schools Speech FestivalSecondary 2 Girls Solo Verse Speaking ChampionHong Kong Schools Music and Speech Association
12CHEUNG H C(4C)The 68th Hong Kong Schools Speech FestivalSecondary 4 Girls Solo Verse Speaking ChampionHong Kong Schools Music and Speech Association
12LEE P Y(5E)The 68th Hong Kong Schools Speech FestivalSecondary 5 Girls Solo Verse Speaking ChampionHong Kong Schools Music and Speech Association
12HUANG S Y(2B), YIP H Y(2B)The 68th Hong Kong Schools Speech FestivalSecondary 2 Girls Solo Verse Speaking 1st Runner-upHong Kong Schools Music and Speech Association
12IP S Y(5D)The 68th Hong Kong Schools Speech FestivalSecondary 5 Public Speaking Solo 1st Runner-upHong Kong Schools Music and Speech Association
12LAW I Y(1B)The 68th Hong Kong Schools Speech FestivalSecondary 1 Girls Solo Verse Speaking 2nd Runner-upHong Kong Schools Music and Speech Association
12MAO C W(2A), YAU M K(2A)The 68th Hong Kong Schools Speech FestivalSecondary 2 Boys Solo Verse Speaking 2nd Runner-upHong Kong Schools Music and Speech Association
12LAW Y K(3A)The 68th Hong Kong Schools Speech FestivalSecondary 3 Girls Solo Verse Speaking 2nd Runner-upHong Kong Schools Music and Speech Association
12AU Y T(6D)The 68th Hong Kong Schools Speech FestivalSecondary 6 Girls Solo Verse Speaking 2nd Runner-upHong Kong Schools Music and Speech Association
12LAI S Y(2A), WONG T Y(2A), MAK H L(2C), HO C K(2D), LAM K L(3A), YUEN H T(3B), HO W S(3C), WAN C W(3D), YIM H P(4A), YIK K W(4A), CHEUNG W H(4C), CHI S Y(4C), LAU N S(5A), WONG K L(5B), CHING C M(5C), CHAN K Y(5D), YAU T H(5E), CHAN T Y(6A), CHUNG S Y(6B), CHUNG K H(6C), LAU Y T(6D), WONG T C(6E)2015-2016 Youth Arch Student Improvement Award RecognitionYouth Arch Foundation
11LEONG C Y(3C)COMO Mathematics Olympiad Competition 2016(¨MÁÉ)Third Class Award
10CHO Y C(6C)Law's Applied Learning ScholarshipLaws Applied Learning Scholarship
10KWOK T C(6A)Law's Applied Learning ScholarshipLaws Applied learning Scholarship cum special recognition
10CHU W H(5E), LAM T M(5E)Australia Big Science Competition 2016Credit (Intermediate Level)
9HO C Y(4D), LAI K T(4D)Australian National Chemistry Quiz 2016High Distinction (Year 8)Royal Australian Chemical Institute
9TING H W(2A), LAI Y T(3B)Australian National Chemistry Quiz 2016Distinction (Year 7)Royal Australian Chemical Institute
9LEUNG C Y(4C), CHO L S(4C), WONG L M(4C), CHAN Y K(4D)Australian National Chemistry Quiz 2016Distinction (Year 8)Royal Australian Chemical Institute
9YIP S S(3B), CHU W Y(3B), HUI C C(3B)Australian National Chemistry Quiz 2016Credit (Year 7)Royal Australian Chemical Institute
9LO Y C(4C), CHIU H T(4D), CHU P S(4D)Australian National Chemistry Quiz 2016Credit (Year 8)Royal Australian Chemical Institute
9HO C Y(4D), LAI K T(4D)Australian National Chemistry Quiz 2016High Distinction (Year 8)
8TO S Y(4B), CHIO S P(5B), LI C C(5D), PUN Y K(5D), IP K Y(5E)TWGHS HIGH-SPEED RAILWAY TOUR PRESENTATION COMPETITION Upper Form
8CHONG Y S(5E)Hong Kong STEM Olympiad 2016Distinction in ICT (Individual award) and Credit (Team Award)
8CHENG K W(5E)Hong Kong STEM Olympiad 2016Credit (Team Award)
8CHIN C H(5E)Hong Kong STEM Olympiad 2016Credit in Chemistry (Individual award) and Credit (Team Award)
8CHAU T C(5E)Hong Kong STEM Olympiad 2016Credit in Physics (Individual award) and Credit (Team Award)
6CHOW S L(3D), WONG W C(5B), LAM Y K(6E)Future Star Upward_Mobility_ScholarshipAwarded $5000 in Secondary School
6TING H W(1A), CHAN H N(1C), THAPA A(1C), CHENG K W(5E), LAM S O(5E)2016 International Competitions and Assessments for Schools(ICAS) Secondary School Distinction
6LAU W Y(1A), KHAN M(1A), MAO C W(1B), YAU M K(1B), GANDHI D(1C), LEUNG Y S(2C), CHU W Y(2C), SO N Y(2D), LAW Y K(2D), LEUNG C Y(3C), LOK C F(3C), MAN Y T(3C), CHOW S L(3D), FUNG W Y(3D), TONG P S(4B), MOK K C(4D), LAU Y L(4D), CHU W H(4E), TANG C K(4E), WONG Y L(4E), LEE C L(5B), CHAN W C(5C), LEUNG W L(5C), FAN Y S(5D), TSE K(5D), TANG C F(5E), YIM W Y(5E)2016 International Competitions and Assessments for Schools(ICAS) Secondary School Credit
6LI J W(1C), CHEUNG W C(1D), LEUNG K Y(1D), POON L Y(2C), HUNG T C(4D), TSE P H(5C)2016 International Competitions and Assessments for Schools(ICAS) Secondary School Merit
6WONG L H(1D), YUEN H T(2C), LEONG C Y(2D), HO T W(4B), YIP C M(4E)2016 Asia International Mathematical Olympiad Open Contest (Semi-Final/Final) Brass
6LAU T H(2C)2016 Asia International Mathematical Olympiad Open Contest (Semi-Final/Final) Gold
6CHU P S(3C)2016 COMO Mathematical Olympiad Competition Second Class Award
6YUEN H T(2C), LAU T H(2C), LEONG C Y(2D)2016 COMO Mathematical Olympiad Competition Third Class Award
5TSOI O L(4B), IP S Y(4D), WONG Y L(4E)17th HKPTU Debating Competition1st Runner-Up (F4 EMI Division)
5LEUNG W L(5C)The Seventh Tung Wah Group of Hospitals Joint School Debate Competition Prelimary RoundBest Debater
5MAN H C(5B), TANG H M(5C), CHAN K H(5D)Data Protection Video Competition 2016Certificate of Merit
5CHAN T L(1D)67th Hong Kong School Speech Festival F1 Girls Solo Verse Speaking Champion Credit/Merit
5YUEN W Y(1D)67th Hong Kong School Speech FestivalF1 Girls Solo Verse Speaking Champion Credit/Merit
5CHEUK H T(5A), KWOK T C(5A)67th Hong Kong School Speech FestivalF5 Girls Solo Prose Speaking Champion Credit/Honours
5LEUNG C L(1D)67th Hong Kong School Speech FestivalF1 Girls Solo Verse Speaking 1st Runner-up Credit/Merit
4CHEUNG T C(1C), WU H Y(2C), LAM K L(2D)CHINESE STUDENT ESSAY WRITING COMPETITION Lower Form Brass
4TSANG L P(6D)CHINESE STUDENT ESSAY WRITING COMPETITION Upper Form Brass
4FUNG K L(6C), TSANG L P(6D), LAM S M(6F)CHINESE STUDENT ESSAY WRITING COMPETITION Upper Form Brass
4MAN H C(5B), FAN T S(5C), WONG K H(5C), KWOK F Y(5C), LAM C Y(5C), TANG H M(5C), TANG Y Y(5C), WONG T C(5C), CHAN K H(5D)Student Ambassador of Data Protection and School Partnership Award Scheme 2016Gold Award
4YIP H Y(1C)67th Hong Kong Schools Speech Festival F.1 Girls Solo Verse Speaking 2nd Runner-up Credit/Merit
4CHAN Y M(1D), CHU P S(3C)"Hua Xia Cup" Mathematical Olympiad Invitational Competition 2016 First-Class Award
4MAU K Y(1C), YIM H P(3A)"Hua Xia Cup" Mathematical Olympiad Invitational Competition 2016 Second-class award
4POON C F(1C), LAM W H(2D), LEONG C Y(2D), LO W M(3C)"Hua Xia Cup" Mathematical Olympiad Invitational Competition 2016 Third-Class Award
4CHAN Y M(1D), CHU P S(3C)The 18th Hong Kong Youth Mathematical High Achievers Selection Contest Third-Class Award
4CHAN Y M(1D)2016 Asia International Mathematical Olympiad Open Contest Gold
4TING H W(1A), MAU K Y(1C), YUEN H T(2C), LAU T H(2C), HO T W(4B), YIP C M(4E)2016 Asia International Mathematical Olympiad Open Contest Silver
4WONG L H(1D), LEONG C Y(2D), LO W M(3C), YAU M S(4A), KONG T L(4D), LAM T M(4E), TAM C W(4E)2016 Asia International Mathematical Olympiad Open Contest Brass
3TANG Z(1D)The 67th Hong Kong Schools Speech Festival (Chinese Speech) Putonghua Solo Verse Speaking Champion
3LEUNG C L(1D)The 67th Hong Kong Schools Speech Festival (Chinese Speech) Putonghua Solo Verse Speaking Champion
3YIP H Y(1C)The 67th Hong Kong Schools Speech Festival (Chinese Speech) Putonghua Solo Verse Speaking Champion
3CHEUNG T C(1C)423 World Book Day Creative Competition 2016 Lower Form Distinction
2HO C Y(3C), LAI K T(3C), WONG Y L(4E)Hong Kong Budding Scientists Award 2015-161st Runner-up
2IP S Y(4D)17th NESTA Debating Competition - Round 3Best Speaker
12CHAN Y W(6B)Laws Applied Learning Scholarship Laws Applied Learning Scholarship
12CHAN T Y(6D)Laws Applied Learning ScholarshipLaws Applied Learning Scholarship
10LAI K T(3C)Australian National Chemistry Quiz 2015HD Excellence (Year 7)
10LEUNG C Y(3C)Australian National Chemistry Quiz 2015High Distinction (Year 7)
10CHENG K W(3C), HO C Y(3C), CHU P S(3C)Australian National Chemistry Quiz 2015Distinction (Year 7)
10LAW L Y(3A), AU YEUNG T L(3C), YAU N W(3D)Australian National Chemistry Quiz 2015Credit (Year 7)
10KWONG Y H(4B), PUN Y K(4D), LAM T M(4E), YIP C M(4E)Australian National Chemistry Quiz 2015Credit (Year 8)
10HO C Y(3C), LEUNG C Y(3C), CHAN Y K(3C), CHO L S(3C), CHU P S(3C), YAU N W(3D)International Junior Science Olympiad - Hong Kong ScreeningTHIRD CLASS HONOUR
9CHUNG S C(5B), CHO Y C(5C), LAI K T(5C), LAM C Y(5C), WONG T C(5C), CHAN C C(5E), SUEN M Y(5E), TSANG W Y(5E), YIM W Y(5E)"Small Ideas, Big Change" - Idea Venture CompetitionThe Second Runner-up (Group)
9YIM W Y(5E)"Small Ideas, Big Change" - Idea Venture CompetitionThe Most Feasible Ideas Award - The Champion
9FUNG T S(5B), LEE C L(5B)"Small Ideas, Big Change" - Idea Venture CompetitionThe first runner-up (Group)
9YIM W Y(5E)"Small Ideas, Big Change" - Idea Venture CompetitionThe Most Innovative Idea Award - The Champion
9CHAN Y Y(4E), CHUNG S C(5B), FUNG T S(5B), LEE C L(5B), CHO Y C(5C), LAI K T(5C), LAM C Y(5C), WONG T C(5C), CHAN C C(5E), SUEN M Y(5E), TSANG W Y(5E), YIM W Y(5E), YEUNG S W(6C), CHENG S H(6F)"Small Ideas, Big Change" - Idea Venture CompetitionMost Enthusiastically Participate Award
9CHAN Y Y(4E), YEUNG S W(6C), CHENG S H(6F)"Behind Our Resplendent City" Caring Society - Video CompetitionThe Champion
9CHAU T C(5E), CHONG Y S(5E), TSANG W Y(5E)Australian Big Science Competition 2015Credit
9CHIN C H(5E), CHENG K W(5E)Australian Big Science Competition 2015Distinction
6LEONG C Y(1D), LAU T H(1D)Asia International Mathematical Olympics Open 2015(Semi-Final) Brass
6YIP C M(3A)Asia International Mathematical Olympics Open 2015(Semi-Final) Silver
6MOK K C(3A), CHAN C Y(3D), AU Y H(4A), WONG K(4A), CHAN S(4B), POON Y S(4C), YEUNG Y P(4C), CHAN C C(4E), LAU Y H(5A), CHAN C H(5C)Wong Tai Sin District Interschool Basketball League 2015 Boys 3rd Runner-up
5LEUNG W L(4C), LAM S O(4E), TSANG L P(5D), YIP K S(5E), LAW S C(5F)2015 International Competitions and Assessments for Schools (English) Secondary School Distinction
5LAU K F(1A), SO N Y(1A), LAW Y K(1A), CHEUNG H C(2A), CHENG K W(2B), CHU P S(2B), TONG P S(3A), WONG L(3A), LAI H L(3B), LAU Y L(3B), WONG Y L(3B), CHAN W C(4C), TSE P H(4C), FAN Y S(4D), CHAN Y Y(4D), IP M P(4D), TSE K(4D), TANG C F(4E), CHENG K W(4E), TSANG H Y(4E), LAM Y K(5E), CHENG C C(5F), MAN Y K(5F), CHENG S H(5F), CHOI H Y(5F), LEUNG T Y(5F), TAM Y N(5F), WONG W K(5F)2015 International Competitions and Assessments for Schools (English) Secondary School Credit
5CHOW S L(2A), LAU W Y(3A), PUN Y K(3B), TANG C K(3B), TSANG W Y(4E), TUNG H F(5D), HO P W(5E), LAM Y T(5F)2015 International Competitions and Assessments for Schools (English) Secondary School Merit
5WONG K L(3A), LAM Y T(3B), LI C C(3B), LI Y F(3B), PUN Y K(3B), TANG C K(3B), CHAN Y Y(3B), YAU M S(3D), CHU Y F(4B), LEE T C(4B), KWOK F Y(4C), TANG Y Y(4C), PO K K(4D), TSANG W H(4D), SIN S W(4E), LI Y T(5B), LAU Y Y(5D), LEE W L(5D), LEUNG K W(5D), TANG Y L(5D), LAU T W(5E), NG M L(5E), CHENG S H(5F), YEUNG W S(5F)¡§Student Ambassador Programme - Protecting the Privacy Right¡¨Competition Secondary School 1st Runner-up
5YUEN H T(1B), CHU P S(2B), WONG G K(2D)Hua Xia Mathematical Olympiad Competition 2015(Preliminary Contest) Second-class award
5CHEUNG T C(1A), LAU T H(1D)Hua Xia Mathematical Olympiad Competition 2015(Preliminary Contest) Third-Class Award
5NG L H(1A)Hua Xia Mathematical Olympiad Competition 2015(Preliminary Contest)Third-class award
5LO W M(2B), WONG G K(2D), TAM C W(3A), HO T W(3A), YIP C M(3A), YAU M S(3D)Asia International Mathematical Olympics Open 2015 Lower Form Brass
5HO C W(5D)Asia International Mathematical Olympics Open 2015 Upper Form Brass
5LAM Y T(3B)Asia International Mathematical Olympics Open 2015Lower Form Silver
5CHAU T C(4E)Asia International Mathematical Olympics Open 2015Upper Form Brass
5LEONG C Y(1D), LAU T H(1D), YIM H P(2C)Asia International Mathematical Olympics Open 2015 Lower Form Silver
5CHIN C H(4E), FUNG K C(5D)Asia International Mathematical Olympics Open 2015 Upper Form Silver
5CHEUNG T C(1A), TSANG K Y(1B), WONG K W(1B), LEONG C Y(1D), LAU T H(1D), WONG G K(2D), KONG T L(3A), HO T W(3A), YAU M S(3D)Singapore and Asian Schools Math Olympiads 2015 Trial Brass
5YUEN H T(1B), YIM H P(2C), LAM T M(3A), YIP C M(3A), LAM Y T(3B)Singapore and Asian Schools Math Olympiads 2015 Trial Silver
4CHENG C C(5F), TSUI C W(5F), YU C S(5F), HO W S(5F), LEUNG S M(5F)Secondary School Science Quiz Competition 2015Overall Rank: 10th
3YIP C M(3A)The 17th Hong Kong Youth Mathematical High Achievers Selection Contest Third Class Award
3YIP K S(5E)The Joint School Chinese Debating CompetitionPromote to next round and The best debater.
3CHEUNG T C(1A), NG L H(1A), LAU T H(1D)Hua Xia Mathematical Olympiad Competition 2015(Promotion Event)Third-class award
2LAM T M(3A)Hong Kong Budding Scientists Award 2014/15 1st Class Honour (Science Knowledge Quiz)
2CHAU T C(4E), CHIN C H(4E)Hong Kong Budding Scientists Award 2014/152nd Class Honour (Science Knowledge Quiz)
2PUN Y K(3B)Hong Kong Budding Scientists Award 2014/153rd Class Honour (Science Knowledge Quiz)
1CHAN W Y(3B)The 66th Hong Kong Schools Speech Festival Champion
12CHAN W H(6A), TANG W S(6A), WONG Y S(6B), TAI S M(6E)Law's Applied Learning ScholarshipLaws Applied Learning Scholarship
12FUNG W K(6A), FUNG K Y(6E)Law's Applied Learning ScholarshipLaws Applied Learning Scholarship
11LAM T M(3A), LAM Y T(3B)Australian National Chemistry Quiz 2014High Distinction (Year 7)
11CHEUNG S L(4D), CHAU T C(4E), TSANG W Y(4E)Australian National Chemistry Quiz 2014High Distinction (Year 8)
11YIP C M(3A)Australian National Chemistry Quiz 2014 Distinction (Year 7)
11CHIN C H(4E)Australian National Chemistry Quiz 2014Distinction (Year 8)
11LAU W Y(3A), TSIM Y F(3C)Australian National Chemistry Quiz 2014Credit (Year 7)
11CHONG Y S(4E), TANG C F(4E), WONG T C(4E)Australian National Chemistry Quiz 2014Credit (Year 8)
11YUEN W H(6D)Bank of Communication Charitable ScholarshipExcellent Awards in Academic Achievement and Outstanding Conduct
11PANG C W(6D), WAN C P(6D)Bank of Communication Charitable ScholarshipMerit Awards in Academic Achievement and Outstanding Conduct
10YIP C M(3A), LAM Y T(3B)International Junior Science Olympiad 2015 - Hong Kong ScreeningSecond Class Honour
10PUN Y K(3B)International Junior Science Olympiad 2015 - Hong Kong ScreeningTHIRD CLASS HONOUR
10YIP C M(3A)2014 Singapore And Asean Schools Math Olympiads Final Form 2 Silver
8C M YIP(2D)2014 Asia International Mathematical Olympiad Open Contest (Final Event)Grade 8 Bronze
6C C CHENG(4F)Hong Kong Physics Olympiad 2014Honourable mention
6S L YEUNG(4F)Hong Kong Physics Olympiad 2014Third Honour
6H T CHEUNG(3A), M F LAW(3A), K C LAU(3B), N T CHAN(3C), C F TANG(3C), K TSE(3C), Y F CHU(3D), F Y KWOK(3D), K K PO(3D), S W SIN(3D), Y Y TANG(3D), W H TSANG(3D)Popular Reading Award Scheme:Golden Merit Lower Form Gold
6Y Y LEE(1C)65th Hong Kong Schools Speech Festival Girls Champion
6H P YIM(1A)Promotional Event of ¡uHua Xia Cup¡vMathematical Olympiad Competition 2014(China Sector) Distinction
6K W WONG(1A)Heat Event of Asia International Mathematical Olympiad Open 2014Form 1 Brass
6C W TAM(2D)Heat Event of Asia International Mathematical Olympiad Open 2014Form 2 Brass
6C C CHENG(4F)Heat Event of Asia International Mathematical Olympiad Open 2014Upper Form Brass
6M F LEUNG(4F)Nationwide Chinese Writing Competition (Secondary Group) Upper Form- Gold Award
6H Y CHAN(6D)Nationwide Chinese Writing Competition (Secondary Group) Senior Brass
6H O LAM(6D)Nationwide Chinese Writing Competition (Secondary Group)Senior Brass
6S Y CHI(1A), M P IP(3C)Nationwide Chinese Writing Competition (Secondary Group) Lower Form Brass
6S Y TO(2D)Nationwide Chinese Writing Competition (Secondary Group) Lower Form Silver
5Y C CHO(3C), Y T LAU(3C), W Y YIM(3C), S Y CHENG(3D), Y L WAN(4B), C Y WONG(4B), L Y TSANG(4E), H F WONG(4E), K W WONG(4E), S H CHENG(4F)Yuen Long District Inter-school Volleyball Competition Girls Grade B 2nd Runner-up
5F Y LAW(4C), W K CHAN(4F), T Y LAU(5A), L F TONG(5D), W L HUI(5E), T C LAU(5E)TWGHs Joint School Debate Competition Secondary School 1st Runner-up
5H K TSANG(1A)Singapore And Asean Schools Math Olympiads Trial 2014 Brass
5H F TANG(1D)Singapore And Asean Schools Math Olympiads Trial 2014 Brass
5T W HO(2B)Singapore And Asean Schools Math Olympiads Trial 2014 Brass
5M S YAU(2C)Singapore And Asean Schools Math Olympiads Trial 2014 Brass
5K W CHENG(3C)Singapore And Asean Schools Math Olympiads Trial 2014 Brass
5H P YIM(1A)Singapore And Asean Schools Math Olympiads Trial 2014 Gold
5C H CHIN(3C)Singapore And Asean Schools Math Olympiads Trial 2014 Gold
5P S CHU(1D)Singapore And Asean Schools Math Olympiads Trial 2014 Silver
5Y T LAM(2C)Singapore And Asean Schools Math Olympiads Trial 2014 Silver
5C M YIP(2D)Singapore And Asean Schools Math Olympiads Trial 2014 Silver
5T C CHAU(3C)Singapore And Asean Schools Math Olympiads Trial 2014 Silver
4H O LAM(6D)Chinese Writing Competition Champion( Upper Form)
4W H HUI(2B)65th Hong Kong Schoos Speech FestivalF.2 Boys Solo Verse Speaking Boys Boys Champion Credit/Merit
4W K TSUI(4D), K L CHAN(4F)65th Hong Kong Schoos Speech FestivalF.4 Girls Duo Prose Speaking Champion Credit/Merit
4P Y YEUNG(2A)65th Hong Kong Schoos Speech FestivalF.2 Boys Solo Verse Speaking 1st Runner-up Credit/Merit
4T C KWOK(3A)65th Hong Kong Schoos Speech FestivalF.3 Girls Solo Verse Speaking Credit/Merit 2nd Runner-up
4H S KWOK(3C)65th Hong Kong Schoos Speech FestivalF.31 Boys Solo Verse Speaking 2nd Runner-up Credit/Merit
4Y H CHAN(4E)65th Hong Kong Schoos Speech FestivalF.4Boys Solo Prose Speaking 2nd Runner-up Credit/Merit
4H L CHAN(5E)65th Hong Kong Schoos Speech FestivalF.5 Girls Solo Prose Speaking--2nd Runner- up
4W L HUI(5E)TWGHs Joint School Debate Competitionpromoted to the second round and the best debater
4W L HUI(5E)TWGHs Joint School Debate Competitionpromoted to the second round and the best debater.
3Y K LAM(4E)"Sherlock Holmes" Book Review Writing Competition Upper Form Distinction
3M P IP(3C)The 16th Hong Kong Youth Mathematical High Achievers Selection Contest Third Class Award
3T C CHAU(3C)The 16th Hong Kong Youth Mathematical High Achievers Selection ContestThird Class Award
3C H CHIN(3C)The 16th Hong Kong Youth Mathematical High Achievers Selection ContestThird Class Award
3T T TSANG(3C)The 16th Hong Kong Youth Mathematical High Achievers Selection ContestThird Class Award
3C LI(5E)Heat Event of Asia International Mathematical Olympiad Open 2014 Upper Form Gold
3C W TSUI(4F)Heat Event of Asia International Mathematical Olympiad Open 2014 Upper Form Silver
3C S YU(4F)Heat Event of Asia International Mathematical Olympiad Open 2014 Upper Form Silver
3H K TSANG(1A)Heat Event of Asia International Mathematical Olympiad Open 2014Form 1 Silver
3H P YIM(1A)Heat Event of Asia International Mathematical Olympiad Open 2014Form 1 Silver
3W M LO(1D)Heat Event of Asia International Mathematical Olympiad Open 2014Form 1 Silver
3C M YIP(2D)Heat Event of Asia International Mathematical Olympiad Open 2014Form 2 Gold
3T W HO(2B)Heat Event of Asia International Mathematical Olympiad Open 2014Form 2 Silver
3Y T LAM(2C)Heat Event of Asia International Mathematical Olympiad Open 2014Form 2 Silver
3T M LAM(2D)Heat Event of Asia International Mathematical Olympiad Open 2014Form 2 Silver
2C M YIP(2D)Promotional Event of ¡uHua Xia Cup¡vMathematical Olympiad Competition 2014(China Sector) First Class Award
2K W WONG(1A)Promotional Event of ¡uHua Xia Cup¡vMathematical Olympiad Competition 2014(China Sector) Third Class Award
2K W LEE(4D)The 5th Hong Kong Secondary School Poverty News of the Year cum Writing Competition: Price Giving Ceremony and Press ConferenceAward in the News Commentary Writing Competition
2K F SIN(1A)2014 OLYMPRIX Mathematics Olympiad Competition (International Invitation Hong Kong Sector) Form 1 Silver
2H T CHUNG(4D)Mock LegCo DebateThe Best Debater
2H O LAM(6D)"How to Handle and Dispose of Solid Waste?" Forum Secondary School Most Enthusiastically Participate Award, Award of Outstanding Performance
2C K NGAN(6E)"How to Handle and Dispose of Solid Waste?" Forum Secondary School Most Enthusiastically Participate Award, Award of Outstanding Performance
2H K TSANG(1A)2014 OLYMPRIX Mathematics Olympiad Competition (International Invitation Hong Kong Sector) Form 1 Silver
2H P YIM(1A)2014 OLYMPRIX Mathematics Olympiad Competition (International Invitation Hong Kong Sector)Form 1 Silver
2Y T LAM(2C)2014 OLYMPRIX Mathematics Olympiad Competition (International Invitation Hong Kong Sector)Form 2 Silver
2T M LAM(2D)2014 OLYMPRIX Mathematics Olympiad Competition (International Invitation Hong Kong Sector)Form 2 Silver
2C W TAM(2D)2014 OLYMPRIX Mathematics Olympiad Competition (International Invitation Hong Kong Sector)Form 2 Silver
2C M YIP(2D)2014 OLYMPRIX Mathematics Olympiad Competition (International Invitation Hong Kong Sector)Form 2 Silver
2K C FUNG(4D)2014 OLYMPRIX Mathematics Olympiad Competition (International Invitation Hong Kong Sector)Form 4 Distinction
2M F LEUNG(4F)2014 OLYMPRIX Mathematics Olympiad Competition (International Invitation Hong Kong Sector)Form 4 Distinction
2C S YU(4F)2014 OLYMPRIX Mathematics Olympiad Competition (International Invitation Hong Kong Sector)Form 4 Distinction
2M S YAU(2C)2014 OLYMPRIX Mathematics Olympiad Competition (International Invitation Hong Kong Sector) Form 2 Distinction
2W K CHEUNG(6D)"How to Handle and Dispose of Solid Waste?" Forum Secondary School Most Enthusiastically Participate Award, Award of Outstanding Performance
12L P TSANG(4D), M C CHAN(5D)"Knowing Hong Kong, Knowing China" Quiz Competition 2013 Lower Form Distinction Distinction
12T M LAM(2D)2013/14 OLYMPRIX Mathematics Olympiad Problem Solving Competition(INDIVIDUAL Final)Form 2 Second-class award
10T C WONG(3C)2013 Australian National Chemistry Quiz High distinction (Grade 7)
10Y S CHONG(3D)2013 Australian National Chemistry Quiz High distinction (Grade 7)
10W H YIP(3C)2013 Australian National Chemistry QuizHigh distinction (Grade 7)
10W Y TSANG(3D)2013 Australian National Chemistry QuizHigh distinction (Grade 7)
10C S YU(4F)2013 Australian National Chemistry QuizHigh distinction (Grade 8)
10H K LAU(4F)2013 Australian National Chemistry QuizDistinction (Grade 8)
10H Y LAM(4F)2013 Australian National Chemistry Quiz Credit (Grade 8)
10T C CHAU(3C)2013 Australian National Chemistry QuizCredit (Grade 7)
10S C LAW(4F)2013 Australian National Chemistry QuizCredit (Grade 8)
10Y K MAN(4F)2013 Australian National Chemistry QuizCredit (Grade 8)
10S H CHENG(4F)2013 Australian National Chemistry QuizCredit (Grade 8)
10S M LEUNG(4F)2013 Australian National Chemistry QuizCredit (Grade 8)
10Y L LO(4F)2013 Australian National Chemistry QuizCredit (Grade 8)
10W K WONG(4F)2013 Australian National Chemistry QuizCredit (Grade 8)
10C H MOK(6A), R LAI(6A), H L YU(6B)Applied Learning Scholarship (2012-13 School Year)Award Applied Learning Scholarship
10K P MUNG(6B), K CHENG(6C)Applied Learning Scholarship (2012-13 School Year)Award Applied Learning Scholarship and Special Awards
10T C CHAU(3C), C H CHIN(3C), W H YIP(3C), T C WONG(3C)International Junior Science Olympiad - Hong Kong Screening 2013Third Class Honor
10W Y CHAN(6D)The Inter-school Science Competition 2013 Secondary School 2nd runner-up
10K M KWOK(6E)The Inter-school Science Competition 2013 Secondary School 2nd runner-up
10K L LO(6E)The Inter-school Science Competition 2013 Secondary School 2nd runner-up
10M H TSE(6E)The Inter-school Science Competition 2013 Secondary School 2nd runner-up
9(6D)Hong Kong Youth Creative Story Writing Competition Upper Form Distinction
8T M LAM(1B)2013/14 OLYMPRIX (INDIVIDUAL)Form 1 Distinction
8C C CHENG(3B)2013/14 OLYMPRIX (INDIVIDUAL)Form 3 Distinction
8M F LEUNG(3B)2013/14 OLYMPRIX (INDIVIDUAL)Form 3 Distinction
8C W TSUI(3B)2013/14 OLYMPRIX (INDIVIDUAL)Form 3 Distinction
8C S YU(3B)2013/14 OLYMPRIX (INDIVIDUAL)Form 3 Distinction
8C W TAM(1B)2013/14 OLYMPRIX (INDIVIDUAL)Form 1 1st Runner-up
8C M YIP(1A)The Asia International Mathematical Olympiad Open Contest(2013 Final)Bronze Honor in Grade 7
8C C CHENG(3B), M F LEUNG(3B), C W TSUI(3B), C S YU(3B)2013/14 OLYMPRIX (GROUP) Secondary School Gold
6K S YIP(3A), L F KAN(4D), W H YUEN(4D), C K YUEN(5E)International Competition and Assessment for School¡@¡Ğ¡@English Secondary School Distinction
6C K TANG(1A), T M LAM(1B), P S TONG(1B), H L LAI(1B), M Y LAU(1B), L WONG(1B), Y L WONG(1B), W C CHAN(2A), Y S FAN(2A), P H TSE(2A), S O LAM(2A), S C LAW(3A), H Y CHOI(3A), C C CHENG(3B), M C LEUNG(3B), M F LEUNG(3B), L P TSANG(3B), H F TUNG(3B), Y S CHEUNG(3B), Y N TAM(3B), W K WONG(3B), K N CHENG(4C), T K LEUNG(4D), S Y YIP(4D), N Y NG(4E), H W FONG(5D), Y W TAM(5D), Y C YAN(5D), K S YAU(5D), K L LO(5E), H T CHEUNG(5E)International Competition and Assessment for School¡@¡Ğ¡@English Secondary School Credit/Merit
5C M YIP(1A)Promotion Event of ¡uHua Xia Cup¡vof the Mathematical Olympiad Competition (2013)(South China Region)Form One Second¡V Class Award
5P H LEUNG(1C)Promotion Event of ¡uHua Xia Cup¡vof the Mathematical Olympiad Competition (2013)(South China Region) FORM ONE
5C M YIP(1A)Hong Kong & Macau Mathematical Olympiad Open Contest cum The Asia International Mathematical Olympiad Open Contest Trial Form One Brass
5C M YIP(1A)The Asia International Mathematical Olympiad Open Contest(Semi-Final)Form One Brass
5C M YIP(1A)Final Event of ¡uHua Xia Cup¡vof the Mathematical Olympiad Competition (2013)(China) Form One Second-Class Award
5L Y YEUNG(3E)64th Hong Kong Schoos Speech Festival Solo Verse Speaking 2nd Runner- up
5H L CHAN(4E)64th Hong Kong Schoos Speech Festival upSolo Verse Speaking: Form 4, 1st Runner-
5W Y CHAN(1A), C C HO(1A)64th Hong Kong Schoos Speech Festival1st Runner-up
5H Y LAM(1C)64th Hong Kong Schools Speech Festival Girls Solo Prose Speaking 2nd Runner-up
5N Y WONG(1A)64th Hong Kong Schoos Speech Festival Girls 1st Runner-up
5Y K PUN(1B)64th Hong Kong Schoos Speech Festival Boys 2nd Runner-up
4S K LI(2B)64th Hong Kong Schoos Speech FestivalF.2 Boys Putonghua Solo Verse Speaking Champion & Merit Award
4T C KWOK(2D)64th Hong Kong Schoos Speech FestivalF.2 Grils Putonghua Solo Verse Speaking Champion & Merit Award
4F Y LAW(3D)64th Hong Kong Schoos Speech FestivalF.3 Grils Putonghua Solo Prose Speaking Champion & Merit Award
4H Y LAM(1C)64th Hong Kong Schoos Speech FestivalF.1 Grils Putonghua Solo Prose Speaking 1st Runner-up & Merit Award
4T C KWOK(2D)64th Hong Kong Schoos Speech FestivalF.2 Grils Putonghua Solo Prose Speaking 1st Runner-up & Merit Award
4T S Au Yeung(2C)64th Hong Kong Schoos Speech FestivalF.2 Grils Putonghua Solo Verse Speaking 2st Runner-up & Merit Award
4Y H CHAN(3C)64th Hong Kong Schoos Speech FestivalF.3 Boys Putonghua Solo Prose Speaking 2st Runner-up & Merit Award
4F Y LAW(3D)64th Hong Kong Schoos Speech FestivalF.3 Grils Putonghua Solo Verse Speaking 2st Runner-up & Merit Award
4T Y LAU(4A)64th Hong Kong Schoos Speech FestivalF.4 Grils Putonghua Solo Verse Speaking 2st Runner-up & Merit Award
4C C LI(1D)64th Hong Kong Schoos Speech FestivalF.1 Boys Putonghua Solo Verse Speaking Merit Award
3P N HA(3A)Secondary School Junior Science Competition - SSJSC 2013 Secondary School High Distinction
3M F LEUNG(3B)Secondary School Junior Science Competition - SSJSC 2013 Secondary School High Distinction
3C S YU(3B)Secondary School Junior Science Competition - SSJSC 2013 Secondary School High Distinction
3W K WONG(3B)Secondary School Junior Science Competition - SSJSC 2013 Secondary School High Distinction
3K S YIP(3A)Secondary School Junior Science Competition - SSJSC 2013 Secondary School Distinction
3S H CHENG(3B)Secondary School Junior Science Competition - SSJSC 2013 Secondary School Distinction
3Y K LAM(3B)Secondary School Junior Science Competition - SSJSC 2013 Secondary School Distinction
3T W LAU(3B)Secondary School Junior Science Competition - SSJSC 2013 Secondary School Distinction
3S M LEUNG(3B)Secondary School Junior Science Competition - SSJSC 2013 Secondary School Distinction
3C M YIP(1A), T W HO(1D), C H CHIN(2B), K W CHENG(2B)The 5th Hong Kong Mathematics Creative Problem Solving Competition Brass
1C M YIP(1A)Heat Event of ¡uWa Ha Cup¡vof the Mathematical Olympiad Competition (2013)(Hong Kong Section)FORM ONE Third ¡V Class Award
1P H LEUNG(1C)Heat Event of ¡uWa Ha Cup¡vof the Mathematical Olympiad Competition (2013)(Hong Kong Section)FORM ONE Third ¡V Class Award
1C H CHIN(2B)Heat Event of ¡uWa Ha Cup¡vof the Mathematical Olympiad Competition (2013)(Hong Kong Section)FORM TWO First ¡V Class Award
1H L CHAN(4E)64th Hong Kong Schoos Speech Festival Girls Solo Prose Speaking: 2nd Runner-up
1K S CHAN(4C)64th Hong Kong Speech Festival Boys Secondary School Champion Credit/Merit
1S Y LEE(5D)64th Hong Kong Speech Festival Girls Secondary School Champion Credit/Merit
12C C CHENG(3B), C P WAN(4D)Hong Kong Budding Scientist Award 2012-13 Secondary School (1st Class Honour)Gifted Education Section of EDB, Hong Kong Association for Science and Mathematics Education and The Hong Kong Federatio
11M H TSE(5E)12th Basic Law Debate Competitionenter the second round. Best DebatorJoint committee for the promoion of the Basic Law of Hong kong
10C C CHENG(3B), W K WONG(3B)Australian National Chemistry Quiz 2012Credit (Grade 7)Hong Kong Association for Science and Mathematics Education
10H K CHAN(4D), W L KWOK(4D), K H LAM(4D), C W PANG(4D), C P WAN(4D), L F KAN(4D)Australian National Chemistry Quiz 2012Credit (Grade 8)Hong Kong Association for Science and Mathematics Education
10S L YEUNG(3A), K S YIP(3A), M F LEUNG(3B), S H CHENG(3B), W S HO(3B), Y K LAM(3B)Australian National Chemistry Quiz 2012Distinction (Grade 7)Hong Kong Association for Science and Mathematics Education
10S T WOO(4C), S C WONG(4D)Australian National Chemistry Quiz 2012Distinction (Grade 8)Hong Kong Association for Science and Mathematics Education
10Y H HO(4D), W H YUEN(4D)Australian National Chemistry Quiz 2012HD Excellence (Grade 8 Full marks)Hong Kong Association for Science and Mathematics Education
10C S YU(3B), T W LAU(3B), S M LEUNG(3B)Australian National Chemistry Quiz 2012High Distinction (Grade 7)Hong Kong Association for Science and Mathematics Education
10C H FAN(4C), M C CHAN(4D), K F CHEUNG(4D), H L LAU(4D), S T LEUNG(4D), Y C CHONG(4D), T K LEUNG(4D), S Y YIP(4D)Australian National Chemistry Quiz 2012High Distinction (Grade 8)Hong Kong Association for Science and Mathematics Education
10S L YEUNG(3A)International Junior Science Olympiad ¡V Hong Kong Screening 2012 Secondary School (Second Class Honour)The Hong Kong Academy for Gifted Education
10C C CHENG(3B), W S HO(3B)International Junior Science Olympiad ¡V Hong Kong Screening 2012Secondary School (Second Class Honour)The Hong Kong Academy for Gifted Education
10P N HA(3A), M F LEUNG(3B), S M LEUNG(3B)International Junior Science Olympiad ¡V Hong Kong Screening 2012 Secondary School (Third Class Honour)The Hong Kong Academy for Gifted Education
7H T LEUNG(3E)The 6th Hong Kong Cup Diplomatic Knowledge Contest Secondary School Semi-Final Credit/MeritMinistry of Foreign Affairs in the HKSAR, EDB
7M C CHAN(3E), C K LAU(3E), Y C CHEUNG(3E), H O LAM(4D), Y W TAM(4D), C H WONG(5B)The 6th Hong Kong Cup Diplomatic Knowledge Contest Secondary School Semi-Final DistinctionMinistry of Foreign Affairs in the HKSAR, EDB

Speech Back

MonthStudent¡şTeamContestAwardOrganizer
1CHAN L Y(2B)68th Hong Kong Schoos Speech FestivalPutonghua Solo Prose Speaking 1st Runner-up
1CHAN L Y(2B), YIP H Y(2B), LEUNG C L(2D)The 68th Hong Kong Schools Speech FestivalPutonghua Solo Verse Speaking Champion
1TANG Z Q(2D)The 68th Hong Kong Schools Speech FestivalPutonghua Solo Verse Speaking 1st Runner-up
1HO P S(1A), LAM T W(1A), WONG N Y(5A), CHAN W Y(5D)68th Hong Kong Schoos Speech FestivalDuo Prose Speaking ChampionHong Kong Schools Music And Speech Association
1PUN Y K(5D)68th Hong Kong Schoos Speech FestivalSolo Verse Speaking 1st Runner-upHong Kong Schools Music And Speech Association
1YIP H Y(2B), WONG M T(3B)68th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking ChampionHong Kong Schools Music And Speech Association
1CHEUNG H Y(5B), CHEUK H T(6A)68th Hong Kong Schools Speech FestivalDuo Prose Speaking 1st Runner-upHong Kong Schools Music And Speech Association
1FUNG W W(1C)68th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking 1st Runner-upHong Kong Schools Music And Speech Association
1CHUNG W L(4C)68th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Prose Speaking 2nd Runner-upHong Kong Schools Music And Speech Association
1CHEUNG Y H(2A)68th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking 2nd Runner-upHong Kong Schools Music And Speech Association
3HUANG S Y(1D)The 67th Hong Kong Schools Speech Festival (Chinese Speech) Putonghua Solo Verse Speaking 1st Runner-up
3CHAN L Y(1D), LEUNG C Y(3C), FUNG K L(6C)The 67th Hong Kong Schools Speech Festival (Chinese Speech) Putonghua Solo Prose Speaking 1st Runner-up
3TSUI W L(1D)The 67th Hong Kong Schools Speech Festival (Chinese Speech) Putonghua Solo Verse Speaking 2nd Runner-up
3AU S(1C)The 67th Hong Kong Schools Speech Festival (Chinese Speech) Putonghua Solo Verse Speaking 2nd Runner-up
1LEE K W(6D)The 66th Hong Kong Schools Speech Festival (Chinese Speech) Girls 1st Runner-up
12CHAN W C(5C), TSANG H Y(5E)67th Hong Kong Schools Speech FestivalPublic Speaking Solo Secondary 5 - Champion
12TSANG L P(6D)67th Hong Kong Schools Speech FestivalPublic Speaking Solo Secondary 6 & University/Post-secondary - Champion
12WONG T Y(2C)67th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking Secondary 2 - Boys Champion
12LAW Y K(2D)67th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking Secondary 2 - Girls Champion
12LAM S O(5E)67th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking Secondary 5- Girls Champion
12CHEUNG R(1A)67th Hong Kong Schools Speech Festival Solo Verse Speaking Secondary 1 - Girls 1st Runner-up
12CHEUNG T C(1C)67th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking Secondary 1 - Boys 1st Runner-up
12LEUNG C L(1D)67th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking Secondary 1 - Girls 1st Runner-up
12WONG N Y(4A), LEE P Y(4E)67th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking Secondary 4- Girls 1st Runner-up
12NG Y T(1D)67th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking Secondary 1 - Girls 2nd Runner-up
12CHEUNG H C(3D)67th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking Secondary 3- Girls 2nd Runner-up
12WONG Y L(4E)67th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking Secondary 4- Girls 2nd Runner-up
12TSUI L Y(5D)67th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking Secondary 5- Girls 1st Runner-up
7LAW F Y(5C)66th Hong Kong Schoos Speech Festival Grils Putonghua Solo Prose Speaking Champion & Merit Award Champion
7FUNG K L(5C)66th Hong Kong Schoos Speech Festival Grils Putonghua Solo Prose Speaking 1st Runner-up & Merit Award
7LAW F Y(5C)66th Hong Kong Schoos Speech Festival Grils Putonghua Solo Verse Speaking 1st Runner-up & Merit Award
7CHEUNG W S(4B), FUNG K L(5C)66th Hong Kong Schoos Speech Festival Grils Putonghua Solo Verse Speaking 2st Runner-up & Merit Award
1LEE K W(5D)The 66th Hong Kong Schools Speech Festival Girls Solo Verse Speaking Champion
1LAW F Y(5C)The 66th Hong Kong Schools Speech Festival Girls Solo Verse Speaking 1st Runner-up
1WONG T Y(1B)The 66th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking Lower Form Champion
1LI C C(3B)The 66th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking Lower Form Champion
1WOO S T(6C)66th Hong Kong Schools Speech FestivalF.6 Girls Solo Verse Speaking Champion & Merit Award
1WONG W Y(6C)66th Hong Kong Schools Speech FestivalF.6 Girls Solo Verse Speaking 2nd Runner-up & Merit Award
1WONG W Y(6C)The 66th Hong Kong Schools Speech Festival F.6 Girls Solo Prose Speaking 2nd Runner-up & Merit Award
1WONG M T(1A)The 66th Hong Kong Schools Speech Festival F.1 Girls Solo Verse Speaking: 2nd Runner-up
1YUM T C(1B)The 66th Hong Kong Schools Speech Festival F.1 Girls Solo Verse Speaking: 2nd Runner-up
1CHEUNG H Y(4B)The 66th Hong Kong Schools Speech FestivalChampion (Solo Prose Speaking - Cantonese F.4 Girls)
1LAU Y T(4D)The 66th Hong Kong Schools Speech Festival1st Runner-up (Solo Prose Speaking - Cantonese F.4 Girls)
1CHUNG W L(2B)The 66th Hong Kong Schools Speech Festival Girls 2nd Runner-up
1LAW F Y(5C)The 66th Hong Kong Schools Speech Festival Girls 1st Runner-up
1LEUNG Y S(1D)The 66th Hong Kong Schools Speech Festival Boys Solo Prose Speaking 2nd Runner-up
1LAU Y Y(6C)The 66th Hong Kong Schools Speech FestivalF.6boy solo prose speaking 1st runner-up credit
1SIN K F(2D)The 66th Hong Kong Schools Speech FestivalBoys Solo Verse Speaking 1st Runner-up
1CHAN W Y(3B)66th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking Secondary 3 Girls - 1st Runner Up
1PANG S W(6D)66th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking Secondary 6 Boys - 1st Runner Up
1CHEUNG H C(2A)66th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking Secondary 2 Girls - Champion
1LAM S O(4E)66th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking Secondary 4 Girls - Champion
1YEUNG S W(5C)66th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking Secondary 5 Girls - Champion
1TSANG L P(5D)66th Hong Kong Schools Speech FestivalPublic Speaking Solo - 1st Runner Up
1WONG T Y(1B)66th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking Secondary 1 Boys - 1st Runner Up
1LAW Y K(1A)66th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking Secondary 1 Girls - 1st Runner Up
1CHENG K W(2B)66th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking Secondary 2 Boys - 1st Runner Up
1AU Y T(4D)66th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking Secondary 4 Girls - 1st Runner Up
1CHEUNG H C(2A)66th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Prose Reading Secondary 2 Girls - 2nd Runner Up
1TANG H F(2B)66th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking Secondary 2 Boys - 2nd Runner Up
4W S YEUNG(4F)65th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking 2nd Runner-up
4Y T AU YEUNG(3B)65th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking 2nd Runner-up
4W K TSUI(4D)65th Hong Kong Schoos Speech FestivalF.4 Girls Solo Verse Speaking Champion & Merit Award
4W Y WONG(5C)65th Hong Kong Schoos Speech FestivalF.5 Girls Solo Verse Speaking 1st Runner-up & Merit Award
4T C WONG(1A)65th Hong Kong Schoos Speech FestivalF.1 Girls Solo Verse Speaking Champion Credit/Merit
4T Y LAU(5A)65th Hong Kong Schools Speech Festival Solo Prose Speaking Girls Credit/Merit Champion
4K W LEE(4D)65th Hong Kong Schools Speech Festival Solo Prose Speaking Girls 1st Runner-up
4H K WU(5B)65th Hong Kong Schools Speech Festival Solo Prose Speaking Girls Credit/Merit 1st Runner-up
1T C KWOK(3A), S O LAM(3C)65th Hong Kong Schools Speech Festival Secondary 3 Girls Solo Verse Speech 2nd Runner-up
1H S KWOK(3C)65th Hong Kong Schools Speech Festival Secondary 3 Boys Solo Verse Speaking 1st Runner-up
1C W HO(4D)65th Hong Kong Schools Speech Festival Secondary 4 Boys Solo Verse Speaking 1st Runner-up
1H C CHEUNG(1B)65th Hong Kong Schools Speech FestivalSecondary 1 Girls Solo Verse Speaking 1st Runner-up
1W T CHAN(3C)65th Hong Kong Schools Speech FestivalSecondary 3 Girls Solo Verse Speaking 1st Runner-up
1S W YEUNG(4C)65th Hong Kong Schools Speech FestivalSecondary 4 Girls Solo Verse Speaking 1st Runner-up
1H W CHEUNG(5E)65th Hong Kong Schools Speech FestivalSecondary 5 Girls Solo Verse Speaking 1st Runner-up
1S O LAM(3C)65th Hong Kong Schools Speech FestivalSecondary 3 Girls Solo Verse Speaking Champion
1T H KO(4E)65th Hong Kong Schools Speech FestivalSecondary 4 Boys Solo Verse Speaking Champion
1M C LEUNG(4E)65th Hong Kong Schools Speech FestivalSecondary 4 Boys Solo Verse Speaking Champion
1Y C CHEUNG(5E)65th Hong Kong Schools Speech FestivalSecondary 5 Public Speaking Solo Champion
6H Y CHEUNG(2D), L Y TSUI(2D)64th Hong Kong Schoos Speech Festival F.2 Girls Solo Verse Speaking 2nd Runner-up
6T C KWOK(2D)speech festivalF.2 Girls Solo Verse Speaking Champion
3K Y YONG(1C)64th Hong Kong Schoos Speech Festival1st Runner-up and Merit Award, Solo Prose Speaking, F.2 Boys
1T C KWOK(2D)64th Hong Kong Schoos Speech Festival Participate 2nd Runner-up Champion & Merit Award
1H Y CHEUNG(2D)64th Hong Kong Schoos Speech Festival F.2 Girls Solo Prose Speaking 2nd Runner-up & Merit Award
1L Y TSUI(2D)64th Hong Kong Schoos Speech Festival F.2 Girls Solo Prose Speaking 2nd Runner-up & Merit Award
1T Y LAU(4A)64th Hong Kong Schoos Speech Festival Girls 1st Runner-up
1Y C YAN(5D)64th Hong Kong Schoos Speech FestivalForm 5 Girls Cantonese Prose Reciting 2nd Runner-up
1S YIP(4A)64th Hong Kong Schoos Speech Festival 2nd Runner-up
1H K WU(4B)64th Hong Kong Schoos Speech Festival 2nd Runner-up
1F Y LAW(3D)64th Hong Kong Schoos Speech Festival Girls Champion
1W Y CHAN(1A)64th Hong Kong Schoos Speech FestivalF.1 Girls Solo Verse Speaking 1st Runner-up & Merit Award
1C C HO(1A)64th Hong Kong Schoos Speech FestivalF.1 Girls Solo Verse Speaking 1st Runner-up & Merit Award
1M C LEUNG(3B)The 64th Hong Kong Schools Speech Festival Solo Verse Speaking S3 Boys Champion
1W Y CHAN(1A)The 64th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking S1 Girls Champion
1T S SIN(4D)The 64th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking S4 Boys Champion
1P Y LEE(1A)The 64th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking S1 Girls 1st Runner-up
1S O LAM(2A)The 64th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking S2 Girls 1st Runner-up
1W L LEUNG(2B)The 64th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking S2 Girls 1st Runner-up
1W H YUEN(4D)The 64th Hong Kong Schools Speech Festival Solo Verse Speaking S4 Girls 2nd Runner-up
1K CHENG(5C)The 64th Hong Kong Schools Speech Festival Solo Verse Speaking S5 Girls 2nd Runner-up
1N Y WONG(1A)The 64th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking S1 Girls 2nd Runner-up
1C W HO(3A)The 64th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking S3 Boys 2nd Runner-up
1T H KO(3C)The 64th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking S3 Boys 2nd Runner-up
1S W PANG(4D)The 64th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Verse Speaking S4 Boys 2nd Runner-up
1K L CHAN(3B)64th Hong Kong Schoos Speech FestivalF.3 Girls Solo Verse Speaking 2nd Runner-up & Merit Award
1W K TSUI(3B)64th Hong Kong Schoos Speech FestivalF.3 Girls Solo Verse Speaking 2nd Runner-up & Merit Award
1C Y NG(6A)64th Hong Kong Speech Festival Girls Secondary School Champion Credit/Merit
1N Y MOK(6C)64th Hong Kong Speech Festival Girls Secondary School Champion Credit/Merit
1H S KWOK(2D)64th Hong Kong Speech Festival Boys Secondary School 1st Runner-up Credit/Merit
1Y H CHAN(3C)64th Hong Kong Speech Festival Boys Secondary School 1st Runner-up Credit/Merit
1H Y WONG(1D)64th Hong Kong Speech Festival Girls Secondary School 1st Runner-up Credit/Merit
1W K LAI(1D)64th Hong Kong Speech Festival Girls Secondary School 1st Runner-up Good
1Y L CHUNG(3E)64th Hong Kong Speech Festival Girls Secondary School 2nd Runner-up Credit/Merit
1W H HUI(1D)64th Hong Kong Speech Festival Lower Form Secondary School 2nd Runner-up Boys Credit/Merit
12S O LAM(2A)The 64th Hong Kong Schools Speech Festival Solo Prose Reading S2 Girls ChampionHong Kong Schools Speech and Music Association
11H W CHEUNG(4E)The 64th Hong Kong Schools Speech FestivalSolo Prose Reading F.4 Girls Girls 1st Runner-upHong Kong Schools Speech and Music Association

IT Back

MonthStudent¡şTeamContestAwardOrganizer
2WONG H M(2A), NG L H(2B), LAI Y T(2C), HUI C C(2C), YEUNG H T(2D), WONG E K(3D)Hong Kong Secondary School Social Capital Micro Film Competition Lower Form Champion
2HUEN N C(1D), WANG W Y(1D), FUNG N M(3A), IP K Y(3A), PUN Y K(3B), CHAN K Y(3B), KEUNG W T(3B), LAU M Y(3B), WONG C T(3C), WONG K H(4C), WONG C H(4D), CHENG K W(4E)Fun with LearningFirst Prize
11CHIU H T(2A), CHEUNG W H(2D)Web Design Challenge Award 2014 Distinction
9C H WONG(3C), K W CHENG(3C), K H WONG(3D)Inter-school Mobile Application Design Contest 2014 Lower Form 2nd Runner-up
7P Y YEUNG(2A)The 3rd Model Solar Boat Challenge Secondary School Distinction
5S H NG(2B)Computer Graphic Design Competition 2013: Future worldMerit Award
5L Y WONG(4D)Computer Graphic Design Competition 2013: Future worldBest Innovation
5Y H KWOK(2B)Computer Graphic Design Competition 2013: Future worldMerit Award
5Y F LI(2C)Computer Graphic Design Competition 2013: Future worldMerit Award
5Y K LAM(3B)Computer Graphic Design Competition 2013: Future worldMerit Award
5W S KUNG(3C)Computer Graphic Design Competition 2013: Future worldMerit Award
5T T LI(3C)Computer Graphic Design Competition 2013: Future worldMerit Award
5Y L TANG(4D)Computer Graphic Design Competition 2013: Future worldMerit Award
5T W LAU(4E)Computer Graphic Design Competition 2013: Future worldMerit Award
6Y H HO(4D), C P WAN(4D)Remote control car workshop Secondary School 2nd Runner-up

Others Back

MonthStudent¡şTeamContestAwardOrganizer
7LEUNG P H(5C)The 20th Anniversary of the Return of Hong Kong to the Motherland Chinese Chess Competition Secondary School Distinction
7LAW L Y(5C)The 20th Anniversary of the Return of Hong Kong to the Motherland Chinese Chess Competition Secondary School 3rd Runner-up
6LEONG C Y(3C)The 13th Tin Ngai Cup Chinese Chess Competition Lower Form Distinction
6LO K H(4B)The 13th Tin Ngai Cup Chinese Chess Competition Senior Form Distinction
6LAW L Y(5C)The 7th Kay Dao Cup Chinese Chess Competition Upper Form 1st Runner-up
6LEONG C Y(3C)The 7th Kay Dao Cup Chinese Chess Competition Junior Form Distinction
6LEONG C Y(3C), LO K H(4B), LAW L Y(5C)The 13th Tin Ngai Cup Chinese Chess Competition Secondary School 1st Runner-up
5LO K H(4B), KWOK W C(4D)The hkchinesechess 1st Chinese Chess Competition Senior Distinction
5CHAN H L(2C), LEONG C Y(3C)The hkchinesechess 1st Chinese Chess Competition Junior 2nd Runner-up
5TING H W(2A), LEONG C Y(3C)The 7th Kay Dao Cup Chinese Chess Competition Lower Form 2nd Runner-up
5LAW L Y(5C)The 13th Tin Ngai Cup Chinese Chess Competition Upper Form 1st Runner-up
5IP K Y(5E)HKICPA/HKABE Joint Scholarships for BAFSScholarship
2LAW L Y(5C)Hong Kong Secondary School Student Chinese Chess Competition 2016 Upper Form 2nd Runner-up
4LAW L Y(4C)Chinese Chess Competition 2016 Spring Secondary School 2nd Runner-up
4LEUNG P H(4C)Tin Ngai Cup Chinese Chess Competition 2016 Upper Form 1st Runner-up
4LAW L Y(4C)Tin Ngai Cup Chinese Chess Competition 2016 Upper Form 3rd Runner-up
4LAW L Y(4C), LEUNG P H(4C)Tin Ngai Cup Chinese Chess Competition 2016 Secondary School Champion
5LEUNG P H(3C), LAW L Y(4A), CHAN K S(6C)Yuen Long Tin Nagi Chinese Chess Competition 20151st runner-up in secondary school senior form
1YUEN W H(6D)Pursuing Excellence and Beyond Girls Secondary School Distinction
1YUEN W H(6D)Tung Wah Student of the Year Award 2013-14 Secondary School Distinction Good 3rd Runner-up Good 3rd Runner-up
10KWOK T W(4D), CHIN C H(4E)Scout Rally 2014Chief Scout's Award
10YEUNG W K(1C)All Future Cyclists Race 2014-2015 Lower Form 1st Runner-up
9WONG K Y(6A), YIP S(6A)Applied Learning Course "my STYLE" Fashion and Hair Show 20141st Runner up (Total Image Award) cum Best Craftsmanship Award
7Y N TAM(4F)Student Environmental Protection Ambassador SchemeBasic Environmental Badge and Outstanding Student Environmental Protection Ambassador Scheme 2013/14 Gold Award
7S M LEUNG(4F)Student Environmental Protection Ambassador SchemeBasic Environmental Badge and Outstanding Student Environmental Protection Ambassador Scheme 2013/14 Silver Award
7T C NG(4E)Student Environmental Protection Ambassador SchemeBasic Environmental Badge and Outstanding Student Environmental Protection Ambassador Scheme 2013/14 Bronze Award
5S T WOO(5C), Y C YAN(6D)Sir Edward Youde Memorial FundSir Edward Youde Memorial Prize
4L Y LAW(4B)2014 Yuen Long Secondary School Student Chinese Chess Competition Upper Form 1st Runner-up
4H K KWOK(5C)2014 Yuen Long Secondary School Student Chinese Chess Competition Upper Form 2nd Runner-up
3L Y LAW(4B), K S CHAN(5C), H K KWOK(5C)2013-2014 Hong Kong Secondary School Students Chinese Chess Competition5th runner-up (Senior Section), 7th runner-up (Overall)
3P H LEUNG(2B)2013-2014 Hong Kong Secondary School Students Chinese Chess Competition7th runner-up (Overall)
11Y C YAN(6D)Bank of Communications Scholarship (Secondary School)All-round Award
10Y W WONG(4A)Hong Kong Scout Rally 2013Chief Scout Award
10T C LAU(5E)MTR "'Train' for life's journeys" Programme 2013 Secondary School Participate ¡FBest in Creativity Award
10W Y NG(4B), W S SUEN(4D), C P WAN(5D)Adventure-Based Training Program Champion of the Adventure- Based Training Program
5H K KWOK(4C), K K LAI(6C)RCT Cup Chinese Chess Competition Secondary School Distinction (Indivdual)
5K S CHAN(4C), H K KWOK(4C), L Y LAW(4C), K K LAI(6C)RCT Chinese Chess Competition Secondary School 2nd Runner-up
2S Y HUNG(6D)The Outstanding Young Person' Association- Outstanding Future Leadership Award SchemeOutstanding Future Leadership Award
12C W PANG(4D), C M LEUNG(4E), W K CHEUNG(5D), H O LAM(5D)The China National Conditional Knowledge Competition For All Student of Hong Kong Upper Form DistinctionSUNWAH Foundation

PE Back

MonthStudent¡şTeamContestAwardOrganizer
3S L MOK(5A)Yuen Long Outstanding Volunteers Election 2013Commendation
3K K FAN(5E)Yuen Long Outstanding Volunteers Election 2013Commendation
7Y Y LAU(3C), Y L TANG(3C), C Y FUNG(4A), S CHAN(5A), C H MOK(5A), H Y CHAN(5D), Y C YAN(5D), M YIP(5E)The Fifth Yuen Long Student AmbassadorThe most profound experience award
5S Y KUM(3A) Yuen Long District Outstanding Volunteers Election 2012 Youth Group Champion(Yuen Long District JPC Social Services Committee) Champion
9K H LAM(4D), H L LAU(4D), C W PANG(4D), C P WAN(4D), C H MUI(4E), L K CHAN(5B), M H TSE(5E), P T YEUNG(5E)Creative green power model cars, inter-school competitions 2012 Secondary School 2nd Runner-upHong Kong Electrical & Mechanical College
-->
Contact Us | Sitemap | Search | Credits
© 2004 TWGHs Lo Kon Ting Memorial College. All Rights Reserved.
Last modified: 07 November, 2016